🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Rifampicin

Rifampicin - Wskazania

Rifampicyna jest antybiotykiem stosowanym przede wszystkim w leczeniu gruźlicy. Substancja ta działa bakteriobójczo, hamując replikację DNA drobnoustrojów patologicznych, co prowadzi do ich śmierci. Nie jest skuteczna przeciwko wirusom. Znajduje również zastosowanie w leczeniu pewnych infekcji bakteryjnych, w tym niektórych forme zapalenia opon mózgowych oraz izolowanych przypadków lepry.

Rifampicin - Jak stosować, dawkowanie

Stosowanie i dawkowanie Rifampiciny powinno być ściśle zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego. Zwykle lek przyjmuje się przez 30 minut przed jedzeniem, a w przypadku przyjmowania tabletek - bez żucia. Opóźnienie dawki może prowadzić do rozwoju oporności bakterii na lek. Dawkowanie jest zindywidualizowane i zależy od wagi pacjenta i charakteru infekcji. Zazwyczaj wynosi ono od 450 do 600 mg dziennie.

Rifampicin - Przeciwwskazania

Rifampicyna nie powinna być stosowana w przypadku nadwrażliwości na składniki leku. Ponadto, jest ona przeciwwskazana u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami wątroby, a jej stosowanie u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami tej samej jest zalecane tylko po dokładnej ocenie korzyści leczenia względem potencjalnego ryzyka. Substancja ta nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią bez wyraźnej wskazania medycznej.

Rifampicin - Interakcje z lekami

Rifampicyna jest silnym induktorem enzymów mikrosomalnych, co może prowadzić do interakcji z wieloma lekami. Może zwiększyć metabolizm i zredukować skuteczność oralnych leków przeciwcukrzycowych, antykoagulantów, antyarytmików, leków przeciwgrzybiczych, antyretrowirusowych i wielu innych. Zawsze powinna być dostosowana dawka lub wybrane alternatywne leki. Zawsze informuj lekarza o wszelkich lekach, które obecnie przyjmujesz.

Rifampicin - Skutki uboczne

Rifampicyna może powodować szereg działań niepożądanych. Do najczęstszych należy nieżyt żołądkowo-jelitowy manifestujący się nudnościami, wymiotami, biegunką. Występują również zmiany skórne takie jak wysypka, swędzenie, pokrzywka. Często obserwowane są również zaburzenia czynności wątroby. Rzadziej występują inne skutki jak ból głowy, zawroty głowy oraz zaburzenia hematologiczne, takie jak trombocytopenia, niedokrwistość hemolityczna czy rzekomomembranowe zapalenie jelit.

Leki zawierające tę substancję

kaps. twarde
150 mg+100 mg - 100 szt.

Lek przeciwgruźliczy, połączenie ryfampicyny i izoniazydu. Ryfampicyna - antybiotyk z grupy ansamycyn - działa bakteriobójczo na Mycobacterium tuberculosis, prątki atypowe i trądu, Staphyloc...

kaps. twarde
150 mg - 100 szt.

Ryfampicyna należy do grupy antybiotyków ansamycynowych, jest półsyntetyczną pochodną ryfamycyny B. Działa bakteriobójczo, hamując aktywność polimerazy RNA zależnej od DNA. Wykazuje silne działanie ba...

Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl