Remifentanil
Remifentanil - wskazania
Remifentanil jest syntetycznym opioidem i jest używany jako środek przeciwbólowy w anestezjologii. Znajduje zastosowanie w znieczulaniu ogólnym podczas operacji, zwłaszcza tych o dużym stopniu inwazyjności. Remifentanil może być również stosowany do kontroli bólu u pacjentów na OIOM-ie.
Remifentanil - jak stosować, dawkowanie
Remifentanil jest zawsze podawany pod kontrolą lekarza, najczęściej jako ciągły wlew dożylnej infuzji. Dawkowanie jest zależne od indywidualnych potrzeb pacjenta, a osoba podając lek musi bacznie obserwować reakcje organizmu. Ze względu na szybkość metabolizmu i eliminacji remifentanilu, dawka jest regulowana na bieżąco.
Remifentanil - przeciwwskazania
Remifentanil nie powinien być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na remifentanilu czy inne opioidy. Ponadto, ze względu na ryzyko wystąpienia depresji oddechowej, substancja ta nie jest zalecana dla osób z zaburzeniami układu oddechowego. Również, nie jest zalecany u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem wątroby.
Remifentanil - interakcje z lekami
Interakcje Remifentanilu z innymi substancjami mogą zwiększyć ryzyko powikłań. W szczególności, nie powinien być stosowany jednocześnie z benzodiazepinami, barbituranami czy innymi opioidami. Może to bowiem prowadzić do depresji oddechowej. Podczas leczenia remifentanilem konieczne jest systematyczne monitorowanie funkcji życiowych.
Remifentanil - skutki uboczne
Stosowanie Remifentanilu może wiązać się z wieloma skutkami ubocznymi, w różnym stopniu nasilenia. Do najczęstszych zalicza się nudności, wymioty, pruritus, depresję oddechową a nawet osłabienie mięśni szkieletowych. Może wystąpić również hipotensja, bradykardia, a nawet omdlenie. Wszystkie powyższe skutki uboczne powinny być natychmiast zgłoszone lekarzowi.
Leki zawierające tę substancję
1 mg - 5 fiolek
Selektywny agonista receptora µ-opioidowego, charakteryzujący się szybkim rozpoczęciem i bardzo krótkim czasem działania. Działanie remifentanylu na receptor μ jest odwracalne p...