Prucalopride
Prucalopride - wskazania
Prucalopride to substancja czynna stosowana przede wszystkim w leczeniu przewlekłego zaparcia u kobiet, u których stan ten jest oporny na konwencjonalne leki przeczyszczające. Zgodnie z badaniami, prucalopride stymuluje ciągłe ruchy jelit zwane migracją motoryczną, co przyspiesza pasaż kału przez układ trawienny. Działanie to jest wynikiem stymulacji specyficznych receptorów 5-HT4 występujących w mięśniach jelit.
Prucalopride - jak stosować, dawkowanie
Dawka prucalopride oscyluje zazwyczaj w granicach 1-2 mg raz dziennie i jest podawana doustnie. Najlepiej jest zażywać tabletke rano, z jedzeniem lub na czczo. Jeżeli po 4 tygodniach stosowania nie wystąpiła oczekiwana odpowiedź na leczenie, zaleca się przemyśleć kontynuację terapii. Należy zawsze przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawki i schematu dawkowania.
Prucalopride - przeciwwskazania
Prucalopride jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na którykolwiek składnik leku. Nie należy go stosować również u osób z perforacją lub niedrożnością przewodu pokarmowego, ciężką chorobą zapalną jelit, lub niekontrolowaną, ciężką chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.
Prucalopride - interakcje z lekami
Przy stosowaniu prucalopride należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli jednocześnie przyjmowane są leki takie jak ketoconazole, erythromycyna, czy diltiazem, które mogą zmieniać metabolizm prucalopride. Ponadto, prucalopride może nasilać działanie leków o działaniu przeczyszczającym. Zawsze informuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, włącznie z tymi dostępnymi bez recepty.
Prucalopride - skutki uboczne
Prucalopride może powodować takie skutki uboczne jak ból brzucha, biegunka, nudności, i bóle głowy. Zgłaszano również przypadki nadmiernego wzdęcia, zawrotów głowy, kołatania serca, czy omdlenia. Większość z tych objawów ustępuje sama w ciągu kilku dni. Jeśli skutki uboczne utrzymują się dłużej albo są bardzo dokuczliwe, konieczny jest kontakt z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
1 mg - 28 szt.
Wybiórczy agonista receptorów serotoninowych (5-HT4) o wysokim powinowactwie. Prukalopryd jest karboksamidem diwodorobenzofuranu o właściwościach prokinetycznych względem przewodu pokarmowe...