Protein C
Protein C – wskazania
Protein C jest naturalnym antykoagulantem, substancją która pomaga kontrolować krzepnięcie krwi. Stosuje się go głównie w terapii profilaktycznej przeciwko zakrzepicy żył głębokich i zatorom płucnym, które mogą wystąpić u pacjentów z niedoborem Proteiny C. Aktualne badania potwierdzają, że skuteczność leczenia substancją Protein C jest ściśle zależna od indywidualnej odpowiedzi organizmu na terapię, dlatego powinna być ona monitorowana i dostosowywana do poszczególnych przypadków.
Protein C – jak stosować, dawkowanie
Z uwagi na różnorodność przypadków i związaną z tym indywidualną odpowiedź na terapię, dawkowanie Proteiny C powinno być ściśle dostosowane do stanu pacjenta. Początkowo stosuje się większą dawkę, która jest stopniowo redukowana w miarę poprawy. Decyzję o dawkowaniu i modyfikacji terapii musi podjąć lekarz prowadzący.
Protein C – przeciwwskazania
Protein C nie powinien być stosowany u pacjentów z alergią na jakąkolwiek składnik leku. Powinien być używany z ostrożnością u pacjentów z wywiadem krwotoków czy chorób wątroby, a także dzieci nie osiągnąłe jeszcze pełnej dojrzałości płciowej. Potrzebna jest dodatkowa ostrożność w przypadku pacjentów cierpiących na infekcje lub stan zapalny.
Protein C – interakcje z lekami
Stosowanie Proteiny C może hamować efekty niektórych leków przeciwkrzepliwych, takich jak heparyna czy warfaryna, dlatego jej zastosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza w przypadku pacjentów przyjmujących już leki wpływające na krzepnięcie krwi.
Protein C – skutki uboczne
Mimo rzadkości występowania, niektóre skutki uboczne Proteiny C mogą obejmować ból głowy, zawroty głowy, nudności czy ból w miejscu podania leku. Bardziej poważne, ale znacznie rzadziej występujące skutki uboczne obejmują krwawienie, alergiczną reakcję skórną, moczenie nocne, krwiaki. Pacjent powinien natychmiast zgłosić wszelkie podejrzenia o skutkach ubocznych.
Leki zawierające tę substancję
500 j.m. - fiolka + rozp.
Białko C jest glikoproteiną o właściwościach antykoagulacyjnych, wytwarzaną w wątrobie przy udziale witaminy K. Otrzymywane jest z osocza ludzkiego oczyszczonego za pomocą mysich przeciwciał monoklona...