Primidone
Primidone – wskazania
Primidone jest lekiem antyepileptycznym, stosowanym w leczeniu różnych postaci padaczki, w tym padaczki uogólnionej i padaczki częściowej. Często jest zalecany do stosowania, kiedy inne leki przeciwpadaczkowe nie były skuteczne lub były niewłaściwe z powodu skutków ubocznych. Primidone działa poprzez zmniejszenie wyładowań elektrycznych w mózgu, które powodują napady.
Primidone – jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Primidonu jest indywidualnie dostosowywane do potrzeb każdego pacjenta, jednak standardowy schemat dawkowania zakłada zaczęcie leczenia od niskiej dawki (100-125 mg/dzień), która jest stopniowo zwiększana. Średnia dawka terapeutyczna wynosi 750-1500 mg/dobę podzielona na 2-3 dawki. Primidone można przyjmować bez względu na pory posiłków, jednak rekomendowane jest przyjmowanie go z jedzeniem w przypadku wystąpienia nudności.
Primidone – przeciwwskazania
Stosowanie Primidonu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek, porfirią, a także u osób z uczuleniem na Primidon lub inne barbiturany. W przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, lek należy stosować tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla dziecka.
Primidone – interakcje z lekami
Primidone może wchodzić w interakcje z innymi lekami, zmieniając ich działanie lub zwiększający prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych. Należy do nich między innymi: digoksyna, doustne antykoagulanty, doustne środki antykoncepcyjne, kortykosteroidy, teofilina. Zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach i ziołach.
Primidone – skutki uboczne
Są to między innymi: nudności, wymioty, zawroty głowy, senność, ból głowy, utrata apetytu, zaburzenia koordynacji ruchowej oraz zaburzenia widzenia. W przypadku wystąpienia jednego lub kilku z powyższych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
250 mg - 60 szt.
Lek przeciwdrgawkowy. Działanie przeciwdrgawkowe wykazuje zarówno prymidon, jak i jego aktywne metabolity - fenobarbital oraz amid kwasu fenyloetylomalonowego (PEMA). Działanie tych związków może być...