PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Pranoprofen

Pranoprofen - wskazania

Pranoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), stosowanym głównie do łagodzenia bólu i stanu zapalnego. Jest skuteczny w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak bóle mięśniowe, stawy, zęby czy stanów zapalnych dróg oddechowych. Często jest wykorzystywany także w leczeniu dolegliwości okulistycznych, zwłaszcza w przypadkach stanów zapalnych gałki ocznej, spojówek, rogówki czy brzegu powiek.

Pranoprofen - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Pranoprofenu zależy od rodzaju i nasilenia dolegliwości oraz od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie. W przypadku dolegliwości bólowych zalecana dawka zwykle to 50-100 mg 2-3 razy dziennie. W przypadku stanów zapalnych dawka może być zwiększona. Ważne jest, aby nigdy nie przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej 300 mg. W leczeniu dolegliwości okulistycznych, pranoprofen stosuje się miejscowo jako krople do oczu.

Pranoprofen - przeciwwskazania

Absolutnym przeciwwskazaniem do stosowania Pranoprofenu jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Leku nie powinny stosować osoby ze stwierdzonym obrzękiem naczynioruchowym, astmą oskrzelową czy reakcjami nadwrażliwości po przyjęciu leków przeciwzapalnych, a także osoby z czynnymi wrzodami żołądka i dwunastnicy lub z krwawieniem z przewodu pokarmowego. Pranoprofen jest również przeciwwskazany u kobiet w III trymestrze ciąży.

Pranoprofen – interakcje z lekami

Pranoprofen może wchodzić w interakcje z innymi lekami, m.in. z lekami przeciwnadciśnieniowymi, moczopędnymi, przeciwcukrzycowymi, przeciwpłytkowymi, glikokortykosteroidami oraz z lekami hamującymi agregację płytek krwi. Zawsze przed rozpoczęciem stosowania Pranoprofenu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent stosuje jakiś inny lek.

Pranoprofen - skutki uboczne

Po podaniu Pranoprofenu mogą wystąpić różne działania niepożądane, w tym objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, ból brzucha, zaparcia, biegunka, niestrawność, brak apetytu. Rzadziej może wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzody żołądka i dwunastnicy. Znane są również skutki uboczne ze strony układu nerwowego (bóle i zawroty głowy, senność, uczucie zmęczenia, bezsenność), skóry (wysypka, pokrzywka) czy układu krążenia (zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze).

Leki zawierające tę substancję

krople do oczu, roztw.
1 mg/ml - but. 5 ml

Niesteroidowy lek przeciwzapalny o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Działanie pranoprofenu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn i stabilizowaniu błon lizosomalnych. Po zakropien...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl