🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Pomalidomide

Pomalidomid – wskazania

Pomalidomid jest lekiem przeciwnowotworowym stosowanym w leczeniu szpiczaka mnogiego – rodzaju nowotworu krwi, gdy inne rodzaje terapii, w tym leki zawierające lenalidomid i bortezomib, okazały się nieskuteczne lub niemożliwe do zastosowania. Pomalidomid jest immunomodulatorem, który prowadzi do zahamowania namnażania się i do apoptozy, czyli programowanej śmierci komórek nowotworowych.

Pomalidomid – jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie pomalidomidu jest indywidualne dla każdego pacjenta i zależy od reakcji organizmu na terapię. Standardowa dawka to 4mg raz na dobę przez pierwsze 21 dni każdego 28-dniowego cyklu leczenia. Lek jest podawany doustnie, najlepiej w postaci kapsułek, bezpośrednio po posiłku. Należy pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dawki i nie przerywać terapii bez konsultacji z lekarzem.

Pomalidomid – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania leków zawierających pomalidomid są ciąża, okres karmienia piersią oraz nadwrażliwość na pomalidomid czy którykolwiek z pozostałych składników leku. Ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu, kobiety w wieku prokreacyjnym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas terapii pomalidomidem. Produktu nie powinno się też stosować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami funkcji wątroby lub nerek.

Pomalidomid – interakcje z lekami

Pomalidomid może powodować interakcje z wieloma innymi lekami, co może zmienić sposób ich działania lub zwiększyć ryzyko poważnych skutków ubocznych. Nie zaleca się przyjmowania pomalidomidu równocześnie z inhibitorami aromatazy, takimi jak letrozol czy anastrozol, lekami przeciwgrzybiczymi, takimi jak ketokonazol czy itrakonazol, oraz niektórymi lekami przeciwwirusowymi, takimi jak ritonawir.

Pomalidomid – skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, pomalidomid może powodować skutki uboczne. Najczęściej obserwowane to zmęczenie, obrzęki kończyn, biegunka, zaparcia, bóle mięśni i stawów. Rzadziej, ale wciąż istotnie, występują problemy z krwotworzeniem, infekcje układu oddechowego, nerwowość, bezsenność, bóle głowy. Zgłaszane były również przypadki reakcji alergicznej na lek. Z uwagi na możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych, pomalidomid powinien być stosowany pod ścisłym nadzorem lekarskim.

Leki zawierające tę substancję

kaps. twarde
1 mg - 14 szt.

Pomalidomid wykazuje bezpośrednie działanie przeciwnowotworowe na szpiczaka, działanie immunomodulujące oraz hamuje wzrost szpiczaka mnogiego poprzez zahamowanie wzrostu guza. Hamuje w szczególności p...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl