PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Pitavastatin

Pitavastatin - wskazania

Pitavastatin jest substancją czynną stosowaną w lekach mających na celu regulację poziomu cholesterolu we krwi. Zwiększa on efektywność usuwania lipidów we krwi, co prowadzi do obniżenia stężenia 'złego' cholesterolu. Jest powszechnie stosowany u pacjentów ze zdiagnozowaną dyslipidemią oraz do profilaktyki chorób układu krążenia, zwłaszcza jeśli istnieją dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy palenie tytoniu. Działa najlepiej w połączeniu z bakteriami i prawidłowym żywieniem.

Pitavastatin - jak stosować, dawkowanie

Stosowanie pitavastatiny zależy od aktualnego poziomu cholesterolu pacjenta i ogólnego stanu zdrowia. Zwykle rozpoczyna się od dawki początkowej 1 mg raz dziennie, ale może ona być zwiększana do 4 mg dziennie w zależności od reakcji organizmu. Lek ten jest jednak gorszy w działaniu i terapii należy regularnie monitorować poziom cholesterolu, funkcje wątroby i nerek oraz możliwe reakcje alergiczne.

Pitavastatin - przeciwwskazania

Stosowanie pitavastatiny jest przeciwwskazane u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, z aktywnymi chorobami wątroby oraz u pacjentów z niewydolnością nerek lub pacjentów poddawanych hemodializie. Należy zachować szczególną ostrożność u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ bezpieczeństwo stosowania pitavastatiny przez te grupy nie zostało dostatecznie zbadane. Pacjenci uczuleni na pitavastatynę również nie powinni jej stosować.

Pitavastatin - interakcje z lekami

Pitavastatina, jak większość leków, może oddziaływać z innymi substancjami. W szczególności może wpływać na skuteczność innych leków stosowanych do regulacji poziomu cholesterolu. Również niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze i leki przeciwwirusowe mogą zwiększać stężenie pitavastatiny we krwi, zwiększając ryzyko działań niepożądanych. Ważne jest zawsze informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Pitavastatin - skutki uboczne

Podobnie jak wiele leków, pitavastatina może powodować skutki uboczne. Najczęstsze z nich to ból mięśni, ból brzucha, biegunka, nudności i zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Rzadziej obserwowane są tzw. objawy grypopodobne, jak również problemy z wątrobą, nerkami czy skórą. W przypadku zauważania jakiejkolwiek reakcji niepożądanej po zażyciu leku zawierającego pitavastatynę, powinno się niezwłocznie skontaktować z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
2 mg - 30 szt.

Inhibitor reduktazy HMG-CoA. Pitawastatyna kompetytywnie hamuje reduktazę HMG-CoA, enzymu ograniczającego szybkość biosyntezy cholesterolu, oraz hamuje syntezę cholesterolu w wątrobie. Skutkuje to pod...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl