🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Pembrolizumab

Pembrolizumab - wskazania

Pembrolizumab to substancja czynna wykorzystywana w immunoterapii nowotworowej. Jest zaliczana do grupy leków przeciwnowotworowych, nazywanych inhibitorami punktu kontrolnego PD-1. Stosuje się go w leczeniu różnego rodzaju nowotworów, w tym zmienionej molekularnie postaci raka płuc, raka nerkowokomórkowego, raka skóry (czerniaka), raka szyjki macicy czy raka głowy i szyi. Wskazane jest jego podawanie w przypadku nowotworów o dużej mutacyjności, kiedy inne metody terapii okazały się nieskuteczne.

Pembrolizumab - jak stosować, dawkowanie

Zalecane dawkowanie Pembrolizumabu zależy od konkretnego stanu zdrowia pacjenta oraz rodzaju i stopnia zaawansowania nowotworu. Zwykle podaje się 200 mg leku co 3 tygodnie lub 400 mg co 6 tygodni, w postaci dożylnej infuzji trwającej około 30 minut. Terapia jest kontynuowana do momentu postępu choroby lub wystąpienia nieakceptowalnych działań niepożądanych. Ostateczna decyzja o dawkowaniu zawsze jest ustalana indywidualnie przez lekarza prowadzącego leczenie.

Pembrolizumab - przeciwwskazania

Pembrolizumab jest ogólnie dobrze tolerowany, ale ma kilka przeciwwskazań. Nie powinien być stosowany u pacjentów z potwierdzonymi reakcjami alergicznymi na Pembrolizumab lub na którykolwiek składnik tego leku. Jest przeciwwskazany u osób z ciężkimi chorobami płuc, przewlekłą chorobą wirusową wątroby lub u pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami, które wymagają leczenia immunosupresyjnego. Kobietom w ciąży i karmiącym piersią zaleca się unikanie tego leku ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu lub niemowlęcia.

Pembrolizumab - interakcje z lekami

Interakcje Pembrolizumabu z innymi lekami nie są powszechnie znane. Zgłaszano jednak przypadki wystąpienia działań niepożądanych u pacjentów otrzymujących terapię skojarzoną z innymi lekami przeciwnowotworowymi. Zawsze powinniście informować lekarza o wszelkich lekach, które aktualnie przyjmujecie, aby zapobiec możliwym interakcjom.

Pembrolizumab - skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, także Pembrolizumab może powodować działania niepożądane. Najczęściej zgłaszane są zmęczenie, zakażenia układu oddechowego, biegunka, ból stawów lub mięśni i reakcje skórne. Mogą także wystąpić poważniejsze skutki uboczne, takie jak problemy z tarczycą, nerkami, wątrobą lub płucami oraz reakcje alergiczne. Nie każdy jednak doświadcza tych działań niepożądanych, a ich nasilenie i intensywność mogą się różnić między poszczególnymi pacjentami.

Leki zawierające tę substancję

konc. do sporz. roztw. do inf.
25 mg/ml - fiolka 4 ml

Humanizowane przeciwciało monoklonalne, które wiąże się z receptorem programowanej śmierci komórki 1 (PD-1) i blokuje jego interakcję z ligandami PD-L1 PD-L2. Receptor PD-1 jest negatywnym regulatorem...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl