🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Panitumumab

Panitumumab - wskazania

Panitumumab jest monoklonalnym przeciwciałem prawidłowo stosowanym w leczeniu raka jelita grubego i odbytnicy. Działa poprzez blokowanie powierzchniowego receptora EGFR (Epidermal Growth Factor Receptor) na komórkach nowotworowych, hamując ich wzrost i namnażanie. Substancja jest zalecana jako drugo- lub trzeciolinowe leczenie dla pacjentów z zaawansowanym rakiem jelita grubego i odbytnicy, dla których inne terapie okazały się nieskuteczne.

Panitumumab - jak stosować, dawkowanie

Zwykle podaje się go dożylnie raz na dwa tygodnie. Dawkowanie jest oparte na wagę ciała pacjenta i stan zdrowia. Lekarz przepisujący lek będzie przyjmował dawkę 6 mg/kg ciała. Jest podawany przez co najmniej 60 minut pod kontrolą wykwalifikowanego personelu medycznego. Przerwanie leczenia może być konieczne w przypadku pojawienia się poważnych skutków ubocznych.

Panitumumab - przeciwwskazania

Panitumumab jest przeciwwskazany dla pacjentów z alergią na tę substancję czynną lub na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem są również stany zapalne płuc, ciężkie infekcje, a także tendencje alergiczne. Z powodu ryzyka wystąpienia defektów płodowych, substancja ta jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży oraz u osób planujących ciążę.

Panitumumab – interakcje z lekami

Panitumumab może wchodzić w interakcje z innymi lekami przeciwnowotworowymi, w szczególności z tymi, które wykorzystują ten sam mechanizm działania. Możliwe jest także oddziaływanie z lekami mającymi na celu hamowanie układu odpornościowego organizmu. Informacje o wszystkich stosowanych lekach powinny być przekazane lekarzowi.

Panitumumab - skutki uboczne

Substancją czynną mogą towarzyszyć skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne, trudności z oddychaniem, wysypki skórne, biegunka, odwodnienie czy utrata apetytu. Mogą wystąpić poważne komplikacje skórne, w tym pęcherze, owrzodzenia, zakażenia skóry oraz rzadziej, zespół Stevensa-Johnsona. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

konc. do sporz. roztw. do inf.
20 mg/ml - fiolka 5 ml

Panitumumab jest w pełni ludzkim przeciwciałem monoklonalnym IgG2, uzyskanym z linii komórkowych ssaków metodą rekombinacji DNA, skierowanym swoiście przeciwko receptorowi nabłonkowego czyn...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl