🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Oxygen

Oxygen - wskazania

Oxygen, także znany jako tlen, jest podstawowym składnikiem powietrza, który wszyscy nieświadomie używamy dziennie. Ale to, co niektórzy nie wiedzą, to fakt, że tlen jest również używany jako lek. Najczęściej wskazaniami do terapii tlenowej są stany hipoksji, czyli niedotlenienia organizmu. Warto nadmienić, że podanie tlenu może okazać się skutecznym leczeniem w sytuacjach, gdy poziom tlenu w ciele jest za niski, jak np. w przypadku przewlekłych chorób płuc, ciężkiego ostrych stanów zapalnych dróg oddechowych czy urazów i ran.

Oxygen - jak stosować, dawkowanie

Podanie tlenu odbywa się poprzez terapię tlenową, najczęściej pod kontrolą personelu medycznego. Dawkowanie tlenu zależy od ciężkości stanu pacjenta i powinno być zawsze ustalane indywidualnie przez lekarza. Na ogół, podaje się 1-6 litrów tlenu na minutę, ale w niektórych szczególnych sytuacjach może być zwiększona dawka. Pacjent powinien być stale monitorowany, aby zapewnić odpowiednie nasycenie krwi tlenem.

Oxygen - przeciwwskazania

Chociaż tlen jest niezbędny do życia i zazwyczaj jest bardzo bezpieczny, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Terapia tlenowa jest przeciwwskazana u pacjentów z niektórymi chorobami płuc, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, ze względu na ryzyko hiperoksemii. Ponadto, nadmiar tlenu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia płuc, a u noworodków do retinopatii noworodkowej.

Oxygen - interakcje z lekami

Tlen jako substancja czynna może oddziaływać z niektórymi lekami. Na przykład leki nasenne, relaksacyjne, lub te działające depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, mogą nasilić skutki niewłaściwego stosowania terapii tlenowej. Zawsze informuj swojego lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujesz.

Oxygen - skutki uboczne

Z najczęstszych działań nieporządanych jakie mogą wystąpić po podaniu tlenu wymienia się wysuszenie i podrażnienie błony śluzowej nosa oraz gardła. W przypadku długotrwałej terapii tlenowej istnieje ryzyko uszkodzenia płuc. Pacjenci powinni być regularnie monitorowani, aby sprawdzić, czy terapia tlenowa jest skuteczna i bezpieczna.

Leki zawierające tę substancję

gaz medyczny sprężony
- but. 2 l

Podtlenek azotu w stężeniu 50% działa przeciwbólowo, podnosi próg odczuwania bólu spowodowanego różnymi bodźcami. Intensywność działania przeciwbólowego zależy głównie od stanu psychicznego pacjenta....

gaz medyczny
- butle aluminiowe 2-10 l

Środek wspomagający oddychanie. Zwiększenie stężenia tlenu w mieszaninie wdechowej we wdychanej mieszaninie gazów, wzrasta gradient ciśnienia parcjalnego determinujący transport tlenu do komórek. Gdy...

gaz medyczny skroplony, sprężony
nie mniej niż 99,5% (V/V) - butla <10 l

Celem tlenoterapii jest przywrócenie prawidłowego ciśnienia tlenu w tkankach. Mitochondria komórkowe wymagają minimum 1,3 kPa ciśnienia parcjalnego tlenu. Wzrost stężenia tlenu we wdychanych gazach po...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl