🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Omalizumab

Omalizumab - wskazania

Omalizumab jest przeciwciałem monoklonalnym o działaniu immunomodulacyjnym. Jest to substancja czynna, która jest skierowana przeciwko wolnej immunoglobulinie E (IgE) w organizmie. W medycynie Omalizumab jest zwykle stosowany w leczeniu ciężkich, trudnych do kontrolowania (utrwalonych) postaci astmy alergicznej, która jest niewystarczająco kontrolowana pomimo regularnej, wysokiej dawki stosowania inhalowanych kortykosteroidów i długotrwałych leków pobudzających receptory beta-2-adrenergiczne. Lek jest również indykowany w leczeniu przewlekłej pokrzywki spontanicznej.

Omalizumab - jak stosować, dawkowanie

Omalizumab jest stosowany podskórnie (s.c.) co 2 lub 4 tygodnie. Dawka oraz częstotliwość jego podawania jest ściśle indywidualna i jest zależna od masy ciała pacjenta oraz dlaczego lek jest przyjmowany. Lek jest zwykle podawany przez lekarza lub pielęgniarkę, ale pacjent, po odpowiednim przeszkoleniu, może również sam podać sobie lek pod skórę. Niezależnie od miejsca podania, pacjent powinien pozostać pod opieką medyczną przez co najmniej 2 godziny po pierwszej dawce oraz przez najmniej 30 minut po kolejnych dawkach, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej.

Omalizumab - przeciwwskazania

Przeciwwskazań do stosowania Omalizumab są stosunkowo nieliczne. Należą do nich nadwrażliwość na Omalizumab lub którykolwiek z pozostałych składników leku oraz zaburzenia czynności nerek lub wątroby. Leku nie należy stosować podczas ciąży, chyba że korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Przed zastosowaniem Omalizumab, lekarz powinien skrupulatnie ocenić stan pacjenta, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

Omalizumab - interakcje z lekami

Omalizumab, ze względu na swoje specyficzne działanie, może wpływać na skuteczność innych leków przeciwalergicznych. Dlatego też, przed zastosowaniem Omalizumab pacjent powinien poinformować lekarza, które leki obecnie stosuje. Istnieją również doniesienia o potencjalnie szkodliwych interakcjach między Omalizumab i niektórymi rodzajami szczepionek, zwłaszcza tych zawierających żywe wirusy. Dlatego pacjentom stosującym Omalizumab zaleca się zwrócenie uwagi na harmonogram szczepień.

Omalizumab - skutki uboczne

Podobnie jak większość leków, Omalizumab może wywołać pewne skutki uboczne, które obejmują, ale nie ograniczają się do: reakcji alergicznych (obrzęk twarzy, ust, języka), bólów głowy, bólu brzucha, wysypki skórnej, choroby gardła, zwłaszcza infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku wystąpienia poważnych reakcji alergicznych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do wstrz.
75 mg - amp.-strzyk. 0,5 ml

Omalizumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym wytwarzanym w technologii rekombinacji DNA z linii komórek jajnika chomika chińskiego. W sposób wybiórczy wiąże się z ludzką immunoglobuliną E...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl