Olodaterol
Poniżej znajduje się przykładowy opis dla substancji czynnej o nazwie Olodaterol.
Olodaterol - wskazania
Olodaterol, długodziałający β2-agonista, jest wykorzystywany jako terapia w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), w tym przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz rozedmy płuc. Jest stosowany dla długoterminowej poprawy funkcji płuc u pacjentów z tą chorobą, szczególnie dla tych, u których objawy są stałe i powodują istotne trudności w codziennym życiu. Olodaterol służy jako dodatek do standardowych leków stosowanych w POChP i nie powinien być używany jako monoterapia.
Olodaterol - jak stosować, dawkowanie
Podstawową drogą podawania olodaterolu jest inhalacja. Zwykle stosowana dawka tego leku to 5 mcg raz na dobę, podawana za pomocą strumieniowego inhalatora. Olodaterol nie jest przeznaczony do doraźnej ulgi w symptomach POChP i nie powinien być stosowany częściej niż zalecano przez lekarza. Dawkowanie może się różnić w zależności od stanu pacjenta i powinno być uważnie zalecone przez lekarza specjalistę.
Olodaterol - przeciwwskazania
Substancji czynnej Olodaterolu nie powinny stosować osoby uczulone na tę substancję lub którekolwiek inne składniki leku. Leku nie można stosować w celu leczenia napadów duszności lub astmy. Istotne jest konsultowanie z lekarzem potencjalnych interakcji z innymi lekami oraz ocena potencjalnych ryzyk u osób z istniejącymi stanami zdrowotnymi, takimi jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia tarczycy oraz zaburzenia rytmu serca.
Olodaterol - interakcje z lekami
Olodaterol może wpływać na działanie innych leków i odwrotnie. Leki beta-adrenolityczne, leki przeciwarytmiczne, leki do zwalczania depresji oraz niektóre antybiotyki mogą nasilać działanie olodaterolu lub zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. O szczegółowe informacje na ten temat zawsze powinno się pytać lekarza lub farmaceutę.
Olodaterol - skutki uboczne
Podobnie jak wszystkie leki, olodaterol może powodować skutki uboczne, choć nie wszystkie one występują u wszystkich pacjentów. Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych olodaterolu należy: ból głowy, ból pleców, zakażenia dróg moczowych, biegunka, wymioty, dreszcze. Jeśli skutki uboczne staną się poważne, lub jeśli dostrzeżesz jakiekolwiek skutki uboczne nie wymienione w ulotce, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Leki zawierające tę substancję
2,5 µg+2,5 µg/rozpylenie - wkład (60 rozpyleń - 30 dawek leczniczych) + 1 inhalator Respimat
Preparat do stosowania wziewnego zawierający długo działającego antagonistę receptorów muskarynowych (tiotropium) i długo działającego agonistę receptorów β2-adrenergicznych (olodatero...
2,5 µg+2,5 µg/rozpylenie - wkład (60 rozpyleń - 30 dawek leczniczych) + 1 inhalator Respimat
Preparat do stosowania wziewnego zawierający długo działającego antagonistę receptorów muskarynowych (tiotropium) i długo działającego agonistę receptorów β2-adrenergicznych (olodatero...