Norelgestromin
Norelgestromin - wskazania
Norelgestromin jest substancją czynną wykorzystywaną w medycynie do antykoncepcji hormonalnej. Współdziała z etynyloestradiolem, służąc do zapobiegania ciąży. Norelgestromin to progestagen, który hamuje owulację i zmienia środowisko w narządach płciowych, co utrudnia zapłodnienie. Jest składnikiem plastrów antykoncepcyjnych. Stosowanie tego leku powinno być monitorowane przez lekarza, szczególnie u osób z chorobami wątroby, cukrzycy czy występującą nadciśnieniem tętniczym.
Norelgestromin - jak stosować, dawkowanie
Norelgestromin jest dostępny w postaci plastrów. Jeden plaster zapewnia efekt antykoncepcyjny przez tydzień. Należy nakładać go na skórę tuż pod pachą, na dolnej części brzucha, pośladku lub ramieniu. Plaster rozpoczyna uwalnianie norelgestrominu do krwiobiegu po nałożeniu na skórę. W sumie przez tydzień uwalnia się około 6 mg substancji czynnej. Ważne jest, aby plaster nakładać zawsze w tym samym dniu tygodnia i pamiętać o regularnej wymianie.
Norelgestromin - przeciwwskazania
Zakazane jest stosowanie norelgestrominu przez pacjentki, które są w ciąży lub karmią piersią. Jest również przeciwwskazany w przypadkach znanej nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, niewydolności wątroby, chorób zakrzepowo-zatorowych oraz nowotworów zależnych od hormonów płciowych. Nie powinien być stosowany u osób po przebytym zawałzie serca lub udarze mózgu.
Norelgestromin - interakcje z lekami
Norelgestromin może oddziaływać z pewnymi lekami, co prowadzi do zmniejszenia jego skuteczności antykoncepcyjnej. Należą do nich leki przeciwpadaczkowe, antybiotyki, leki stosowane w leczeniu HIV/AIDS, a także pewne leki stosowane do leczenia grzybicy. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych dostępnych bez recepty.
Norelgestromin - skutki uboczne
Norelgestromin może powodować skutki uboczne, do których należą: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, ból głowy, podrażnienie skóry, zmiany nastroju, uczucie zmęczenia czy zwiększenie masy ciała. Również mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, takie jak żółtaczka, zwiększenie ciśnienia krwi, powiększenie piersi, czy krwawienie międzymiesiączkowe. W przypadku wystąpienia poważnych objawów niepożądanych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
,
(203 µg+33,9 µg)/24 h - 3 szt.
Preparat działa poprzez hamowanie wydzielania gonadotropin w następstwie działania estrogenowego i progestagenowego etynyloestradiolu i norelgestrominu. Podstawowym mechanizmem działania jest zahamowa...