PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Niraparib

Niraparib - wskazania

Niraparib jest inhibiorem poli (ADP-ryboza) polimerazy (PARP) i używa się go głównie w leczeniu niektórych rodzajów raka jajnika, w tym nawracającego, śródmiąższowego, przewlekłego oraz raka jajnika z mutacją genu BRCA. Może być również stosowany w leczeniu innych nowotworów, w których zaobserwowano nieefektywne naprawy uszkodzeń DNA. Leki zawierające Niraparib jako substancję czynną mogą być stosowane tylko na receptę i pod ścisłym nadzorem lekarza.

Niraparib - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Niraparibu jest indywidualne dla każdego pacjenta. Standardowa dawka to 300 mg raz na dobę. Lek podaje się doustnie, bez względu na posiłek. Jeżeli wystąpią poważne skutki uboczne, dawkę można zmniejszyć do dawki minimalnej, czyli 100 mg raz na dobę. Jednakże decyzję o zmianie dawkowania powinien podjąć wyłącznie lekarz prowadzący. Działanie leku zależy od regularności zażywania, dlatego pacjent powinien zawsze przestrzegać zalecanych godzin przyjmowania leku.

Niraparib - przeciwwskazania

Podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na Niraparib lub na którekolwiek z pozostałych składników preparatu. Nie zaleca się stosowania Niraparibu u pacjentów z niewydolnością nerek, niewydolnością wątroby, a także u osób z mielosupresją. Nie powinno się podawać równocześnie z inhibitorami mocznikowej dehydrogenazy.

Niraparib - interakcje z innymi lekami

Niraparib może oddziaływać z innymi lekami, takimi jak inne inhibitory PARP, chemioterapeutyki oraz leki hormonalne. Pokarm może również wpływać na działanie Niraparibu, dlatego jego stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem. Również przyjmowanie leków przeciwwirusowych, antybiotyków, a także leków przeciwpadaczkowych może wpływać na efektywność działania Niraparibu, wymagając dostosowania dawkowania.

Niraparib - skutki uboczne

Substancja czynna Niraparib może powodować szereg skutków ubocznych, do których należą między innymi nudności, wymioty, utrata apetytu, zaparcia, biegunka, ból żołądka, uczucie zmęczenia czy ból stawów. Poważniejsze skutki uboczne obejmują zapalenie płuc, niedokrwistość, niewydolność szpiku kostnego, zagrażające życiu krwawienia, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia serca. W razie wystąpienia poważnych skutków ubocznych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

kaps. twarde
100 mg - 56 szt.

Lek przeciwnowotworowy, inhibitor enzymów polimerazy poli(ADP-rybozy) (PARP), PARP 1 i PARP 2, które odgrywają rolę w procesach naprawy DNA. W badaniach in vitro wykazano, że cytotoksyczne dzia...

tabl. powl.
100 mg - 56 szt.

Lek przeciwnowotworowy, inhibitor enzymów polimerazy poli(ADP-rybozy) (PARP), PARP 1 i PARP 2, które odgrywają rolę w procesach naprawy DNA. W badaniach in vitro wykazano, że cytotoksyczne dzia...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl