PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Netupitant

Netupitant - wskazania

Netupitant jest aktywnym składnikiem stosowanym w lekach przeciwwymiotnych. Głównym wskazaniem do stosowania Netupitantu jest zapobieganie opornej wymiotności wywołanej chemioterapią nowotworów, szczególnie gdy inne leki okazały się niewystarczająco skuteczne. Netupitant jest inhibitorami neurokinin-1 (NK1) co przekłada się na skuteczne blokowanie impulsów wymiotnych w organizmie.

Netupitant – jak stosować, dawkowanie

Zalecane dawkowanie Netupitantu to 300 mg, zwykle raz na dobę, na godzinę przed rozpoczęciem chemioterapii. Może być podawany doustnie, bez względu na posiłki. Dawkowanie może jednak różnić się w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta i powinno być dostosowane przez lekarza prowadzącego.

Netupitant – przeciwwskazania

Netupitant nie powinien być stosowany u osób z ciężką niewydolnością wątroby. Jest przeciwwskazany u pacjentów z hipersensytywnością na ten składnik aktywny lub jakikolwiek inny składnik leku. Nie jest zalecany dla pacjentów poniżej 18 roku życia z powodu braku danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności.

Netupitant – interakcje z lekami

Netupitant może powodować interakcje z innymi lekami, dlatego przed jego zastosowaniem konieczne jest powiadomienie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, włącznie z tymi dostępnymi bez recepty, suplementach diety oraz ziołach. W szczególności, informacje te są istotne w przypadku leków na depresję, leki przeciwgrzybicze, leki na epilepsję oraz antykoagulanty.

Netupitant – skutki uboczne

Netupitant może powodować skutki uboczne, choć nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta. Mogą się do nich zaliczać bóle głowy, zaparcia, znużenie i uczucie osłabienia. W przypadku wystąpienia poważniejszych symptómów, takich jak np. duszności, należy jak najszybciej skonsultować się z prowadzącym lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

kaps. twarde
300 mg+0,5 mg - 1 szt.

Netupitant jest wybiórczym antagonistą działającym na ludzkie receptory neurokininowe 1 (NK1) substancji P. Palonosetron jest antagonistą receptora 5-HT3 o wysokim powinowactwie...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl