🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Nelarabine

Nelarabine – wskazania

Nelarabina to prolek wykorzystywany w chemioterapii, aktywny wobec niektórych postaci białaczki, szczególnie tych związanych z komórkami T. Stosuje się go w przypadku ostrej limfoblastycznej białaczki T-komórkowej oraz limfosarcomy T-komórkowej u pacjentów dorosłych, dzieci i młodzieży, którzy nie reagują na inne formy leczenia lub u których choroba nawraca. Działa poprzez blokowanie syntezy kwasu dezoksyrybonukleinowego, co prowadzi do zahamowania wzrostu komórek nowotworowych.

Nelarabine – jak stosować, dawkowanie

Stosowanie i dawkowanie nelarabiny ustala lekarz specjalista, w zależności od stanu klinicznego i reakcji pacjenta na leczenie. Substancja jest podawana drogą dożylnej infuzji. Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj od pięciu kolejnych dni podawania leku, co powtarza się co 21 dni. Istotne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza, a w razie wystąpienia efektów niepożądanych niezależna decyzja o zmianie dawkowania czy przerwaniu terapii jest niewłaściwa i grozi konsekwencjami zdrowotnymi.

Nelarabine – przeciwwskazania

Nelarabina nie powinna być stosowana u pacjentów z nadwrażliwością na tę substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazane jest również jej stosowanie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Nie jest zalecana dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, chyba że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla dziecka. W trakcie leczenia należy unikać zajmowania ciąży.

Nelarabine – interakcje z lekami

Nelarabina może oddziaływać z innymi lekami, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych lub zmniejszyć skuteczność leku. Szczególnie dotyczy to innych leków przeciwnowotworowych, a także niektórych leków przeciwzakrzepowych, antybiotyków czy leków o działaniu immunosupresyjnym. Wszelkie informacje na temat stosowanych leków, włączając leki bez recepty, suplementy diety czy zioła, należy przekazać lekarzowi prowadzącemu.

Nelarabine – skutki uboczne

Podobnie jak większość leków przeciwnowotworowych, nelarabina może powodować szereg działań niepożądanych. Do najczęściej obserwowanych należą: zmęczenie, ból głowy, duszność, kaszel, ból brzucha, wymioty, zaparcia, ból kości i stawów. Mogą wystąpić także poważniejsze skutki uboczne, takie jak uszkodzenie nerwów obwodowych, bezsenność, upośledzenie widzenia, utrata apetytu, zakażenia, niski poziom składników krwi. Wystąpienie jakiegokolwiek z tych objawów powinno skłonić do natychmiastowego skonsultowania się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do inf.
5 mg/ml - fiolka 50 ml

Lek przeciwnowotworowy, antymetabolit, analog purynowy. Nalarabina jest prolekiem dla analogu deoksyguanozyny (ara-G). Jest szybko demetylowana przez deaminazę adenozyny do ara-G i następnie ulega wew...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl