Mitomycin
Mitomycyna – wskazania
Mitomycyna jest substancją czynną stosowaną w chemioterapii, przede wszystkim w leczeniu różnego rodzaju nowotworów. Do wskazań do stosowania mitomycyny należą między innymi rak żołądka, rak piersi, rak płuca, a także rak szyjki macicy czy rak trzustki. Właściwości przeciwnowotworowe mitomycyny wynikają z faktu, że jest to antybiotyk o działaniu cytotoksycznym – powoduje ona uszkodzenia w DNA komórek nowotworowych co prowadzi do ich śmierci.
Mitomycyna – jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie mitomycyny jest zindywidualizowane i zależy od typu i stadium nowotworu, stanu ogólnego pacjenta oraz typu chemioterapii. Zazwyczaj lek podaje się dożylnie, a intensywność i częstotliwość dawkowania ustala lekarz. Istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz regularne monitorowanie stanu zdrowia podczas leczenia.
Mitomycyna – przeciwwskazania
Zdecydowane przeciwwskazania do stosowania mitomycyny to ciężka niewydolność wątroby, nerek oraz szpiku kostnego. Lek jest też przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie powinien być stosowany w przypadku stwierdzenia nadwrażliwości na mitomycynę lub inne składniki preparatu. Wszelkie choroby przewlekłe czy stosowanie innych leków powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
Mitomycyna – interakcje z lekami
Mitomycyna może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, szczególnie tymi wpływającymi na układ krwiotwórczy, nerek i wątroby. Istotne jest, aby lekarz był poinformowany o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta lekach, w tym również o tych dostępnych bez recepty. Mitomycyna może interakcje wywoływać również z alkoholem i tytoniem.
Mitomycyna – skutki uboczne
Podobnie jak inne leki stosowane w chemioterapii, mitomycyna może powodować szereg skutków ubocznych. Do najczęstszych należą nudności i wymioty, biegunka, zmęczenie, utrudnione gojenie się ran, spadek liczby czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi. Rzadziej mogą wystąpić problemy z oddychaniem, zmiany w moczu oraz problemy z wątrobą.
Leki zawierające tę substancję
10 mg - 1 fiolka
Cytostatyk o działaniu alkilującym z grupy antybiotyków, otrzymywany ze szczepu Streptomyces caespitosus. Występuje w postaci farmakologicznie nieczynnej. Aktywacja do trójfunkcyjnego związku a...