PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Miglustat

Miglustat - wskazania

Miglustat jest substancją czynną, którą stosuje się w leczeniu choroby Gauchera typu 1. Jest to rzadka choroba genetyczna, wynikająca z niedoboru enzymu, który jest odpowiedzialny za procesowanie tłuszczów w organizmie. Działanie miglustatu polega na zaburzeniu produkcji tych tłuszczów, dzięki czemu zmniejsza ich nagromadzenie w organizmie. Lek z miglustatem jest zwykle stosowany, gdy niemożliwe jest użycie enzymoterapii.

Miglustat - jak stosować, dawkowanie

Leczenie miglustatem powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza specjalistę z doświadczeniem w leczeniu choroby Gauchera. Dawkowanie jest indywidualne, jednak zazwyczaj zaleca się podawanie 100 mg miglustatu trzy razy dziennie. Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez. Regularne badania kontrolne są niezbędne dla monitorowania odpowiedzi na leczenie i ewentualnej modyfikacji dawki.

Miglustat - przeciwwskazania

Miglustat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek. Nie powinien być również stosowany u pacjentów z nietolerancją galaktozy, zasadowicą laktozową lub niedoborem laktazy. Kobiety planujące ciążę, jak i karmiące piersią, powinny skonsultować z lekarzem możliwość zastosowania leku, ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu i niemowlęcia.

Miglustat - interakcje z lekami

Miglustat może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co może wpływać na jego skuteczność lub zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich lekach, które pacjent przyjmuje, w tym o lekach dostępnych bez recepty. Szczególną uwagę należy zwrócić na leki metabolizowane przez izoenzym CYP2C8 cytochromu P450, jak np. repaglinid czy rozyglitazon.

Miglustat - skutki uboczne

Podobnie jak każdy lek, miglustat może powodować skutki uboczne. Do najczęściej występujących należą biegunka, wzdęcia, utrata apetytu, ból brzucha i nudności. Mogą wystąpić także drżenie, ból głowy, mrowienie lub osłabienie nóg, biegunka, spadek masy ciała, zapalenie żołądka oraz zaburzenia fizjologiczne. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

kaps. twarde
100 mg - 84 szt.

Lek wpływający na układ pokarmowy i metabolizm. Inhibitor syntazy glukozyloceramidu, enzymu odpowiedzialnego za pierwszy etap syntezy większości glikolipidów. Działanie hamujące syntazę glukozyloceram...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl