Midostaurin
Midostaurin - wskazania
Midostaurin jest lekiem stosowanym głównie w leczeniu ostrej białaczki mieloidowej (AML) u osób dorosłych. Jest to forma czynników wzrostu komórkowego wykorzystywana w przypadkach, kiedy Twoje ciało nie produkuje wystarczającej ilości tych substancji. Wskazania do stosowania Midostaurin obejmują pacjentów z genem FLT3, który jest mutowany w około 30% osób z AML. Midostaurin jest również stosowany do leczenia dorosłych z rzadką formą nowotworu nazywanego mastocytozą układową.
Midostaurin - jak stosować, dawkowanie
Zwykle, Midostaurin podaje się doustnie dwa razy dziennie, zwykle podczas posiłku, aby zapobiec problemy żołądkowe. Dokładna dawka leku może różnić się w zależności od stanu zdrowia pacjenta i indywidualnej reakcji na leczenie. Zazwyczaj dawkowanie rozpoczyna się od 100mg dwa razy dziennie przy AML i 400mg raz na dobę przy mastocytozie układowej. Leku nigdy nie powinno się zażywać więcej ani mniej, niż przepisał lekarz.
Midostaurin - przeciwwskazania
Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania Midostaurin. U pacjentów ze znacznym uszkodzeniem wątroby lub nerek, stosowanie leku powinno być dokładnie monitorowane. Midostaurin jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkim upośledzeniem czynności serca, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ponadto, pacjenci, którzy są uczuleni na jakikolwiek składnik leku, również nie powinni używać Midostaurin.
Midostaurin – interakcje z lekami
Midostaurin może reagować z innymi lekami, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Do tych leków należą leki przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, antykoagulanty i niektóre antybiotyki. Zawsze należy informować lekarza o wszystkich lekach, które się przyjmuje, zarówno tych na receptę, jak i bez recepty, przed rozpoczęciem leczenia Midostaurin.
Midostaurin - skutki uboczne
Podobnie jak wiele innych leków, Midostaurin może mieć pewne skutki uboczne. Najczęściej zgłaszane to nudności, wymioty, biegunka i wysypka. Większość z tych skutków ubocznych jest jednak łagodna i zwykle ustępuje po kilku dniach lub tygodniach. Niemniej jednak, jeśli skutki uboczne utrzymują się lub są szczególnie uciążliwe, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
25 mg - 56 szt.
Midostauryna hamuje liczne receptory o aktywności kinaz tyrozynowych, w tym FLT3 i kinazę KIT. Hamuje szlak sygnałowy receptora FLT3 i indukuje zatrzymanie cyklu komórkowego oraz apoptozę w komórkach...