Miconazole
Miconazole - Wskazania
Miconazole jest substancją czynną powszechnie stosowaną w lekach przeciwgrzybiczych. Znajduje zastosowanie w leczeniu zakażeń skóry, błon śluzowych, paznokci, a także infekcji układowych wynikających z rozwoju drożdżaków i grzybów dermatofitów. Miconazole jest również skuteczny w leczeniu kandydozy, łupieżu pstrych i innych powierzchownych zakażeń grzybiczych. Wskazaniem do stosowania leków zawierających miconazole są także niektóre typy grzybicy skóry.
Miconazole - Jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie miconazole zależy od rodzaju i miejsca zakażenia. Lekarz wykonuje zazwyczaj jego personalizację, biorąc pod uwagę wiek, stan zdrowia i reakcję na leczenie pacjenta. Popularne są preparaty stosowane miejscowo, takie jak maści, kremy, żele czy roztwory. W stanach zapalnych błony śluzowej przewodu pokarmowego stosuje się tabletki lub zawiesinę doustną. Należy jednak pamiętać, aby bez konsultacji z lekarzem nie przekraczać zalecanej dawki i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy.
Miconazole - Przeciwwskazania
Miconazole nie powinien być używany przez osoby, które wykazują nadwrażliwość na tę substancję lub którekolwiek składniki preparatu. Przeciwwskazaniem do jego stosowania mogą być również niektóre choroby wątroby. Substancja ta może wpływać na efektywność innych leków, a przyjmowanie jej w połączeniu z niektórymi może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Zawsze przed rozpoczęciem stosowania leku zawierającego miconazole, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Miconazole - Interakcje z lekami
Miconazole może oddziaływać z niektórymi lekami, zmieniając ich działanie lub zwiększając ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Należą do nich przede wszystkim leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwzakrzepowe, niektóre leki na cukrzycę, leki przeciwpsychotyczne i niektóre leki na HIV/AIDS. Stosowanie miconazole w połączeniu z tymi lekami powinno być dokładnie kontrolowane przez lekarza.
Miconazole - Skutki uboczne
Podobnie jak wszystkie leki, miconazole może powodować skutki uboczne. Część pacjentów doświadcza podrażnienia skóry na miejscu zaaplikowania leku, takie jak pieczenie, zaczerwienienie lub swędzenie. W niektórych przypadkach może również wystąpić nudności, bóle brzucha, wymioty, lub zakłócenia smaku. Bardzo rzadko, ale występują również reakcje alergiczne, takie jak rumień, świąd, pokrzywka, obrzęk twarzy/lab, trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia poważnych reakcji alergicznych, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
20 mg/g - tuba 30 g
Lek przeciwgrzybiczy do stosowania na skórę, pochodna imidazolu. Działanie przeciwgrzybicze mikonazolu polega na zahamowaniu syntezy steroli błony komórkowej komórek grzybów, w wyniku zahamowania prze...
(20 mg+2,5 mg)/g - tuba 15 g
Preparat przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Mikonazol wykazuje działanie przeciwgrzybicze, m.in. na dermatofity, drożdżaki oraz działa na bakterie Gram-dodatnie i ziarniaki. Chlorowodorek maz...