PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Mesna

Mesna – wskazania

Mesna, stosowana głównie w medycynie onkologicznej, jest środkiem ochronnym nerek. Zmniejsza ryzyko powstawania krwotoków z układu moczowego wywołanych stosowaniem cyklofosfamidu lub ifosfamidu. Mesna działa poprzez neutralizację szkodliwych metabolitów tych cytostatyków. Podanie mesny jest wskazane u pacjentów otrzymujących wysokie dawki leków cytotoksycznych mogących uszkadzać pęcherz moczowy.

Mesna – jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie mesny jest indywidualne i zależy od dawki cyklofosfamidu lub ifosfamidu oraz od ogólnego stanu pacjenta. Zwykle dawkę podaje się w trzech dawkach podzielonych, przy czym pierwszą podaje się jednocześnie z cytostatykiem, a kolejne po 4 i 8 godzinach. Mesna jest dostępna w postaci ampułek do wstrzykiwań lub tabletek do stosowania doustnego.

Mesna – przeciwwskazania

Nie zaleca się podawania mesny pacjentom, którzy mają znane nadwrażliwości na tę substancję oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie jest dobrze udokumentowane, dlatego o decyzji o podaniu leku powinien zdecydować lekarz po dokładnym rozważeniu potencjalnego ryzyka dla matki i dziecka.

Mesna – interakcje z lekami

Na chwilę obecną nie są znane interakcje mesny z innymi lekami. Jednak ważne jest, aby lekarz prowadzący był poinformowany o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta, w tym lekach bez recepty, suplementach, fitoterapeutycznych oraz homeopatycznych.

Mesna – skutki uboczne

Mesna jest zazwyczaj dobrze tolerowana. Jednak mogą wystąpić skutki uboczne, które zazwyczaj są łagodne i przejściowe. Należą do nich ból brzucha, wymioty, biegunka, zawroty głowy i gorączka. Zgłoś natychmiast lekarzowi, jeśli wystąpią poważne skutki uboczne, takie jak: krwawe lub ciemne stolce, krwawe wymioty, ból w klatce piersiowej, zmęczenie.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do wstrz.
100 mg/ml - 15 amp. 4 ml

Lek działa ochronnie na błonę śluzową dróg moczowych w stosunku do metabolitów cytostatyków oksazafosforynowych (ifosfamid, trofosfamid, cyklofosfamid), które działają drażniąco na drogi moczowe i pow...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl