Mepolizumab
Mepolizumab - wskazania
Mepolizumab to przeciwciało monoklonalne stosowane w leczeniu ciężkiego eozynofilowego astmy oskrzelowej, choroby charakteryzującej się podwyższoną ilością białych krwinek, nazywanych eozynofilami, w strumieniu krwi lub płucach. Jest stosowany, gdy standardowe leki nie są w stanie kontrolować objawów astmy. Leczenie mepolizumabem jest zazwyczaj rozważane tylko dla pacjentów dorosłych.
Mepolizumab - jak stosować, dawkowanie
Mepolizumab jest podawany raz na miesiąc za pomocą iniekcji podskórnej. Standardowa dawka to 100 mg. Wszystkie dawki powinny być podawane przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Pacjenci powinni kontynuować leczenie do czasu, gdy lekarz zadecyduje, że leczenie nie jest już potrzebne lub nie jest skuteczne.
Mepolizumab - przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do zastosowania mepolizumabu jest nadwrażliwość na mepolizumab lub na którykolwiek z substancji pomocniczych zawartych w leku. Ponadto, mepolizumab nie powinien być stosowany u pacjentów w wieku poniżej 18 lat z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.
Mepolizumab - interakcje z lekami
Mepolizumab nie powinien być stosowany jednocześnie z innymi lekami biologicznymi stosowanymi do leczenia astmy. Ważne jest informowanie lekarza o wszystkich innych lekach, które pacjent aktualnie przyjmuje, aby przeciwdziałać potencjalnie szkodliwym interakcjom.
Mepolizumab - skutki uboczne
Mepolizumab może powodować reakcje niepożądane. Do najczęściej zgłaszanych należą ból głowy, zmęczenie i reakcje w miejscu iniekcji. W rzadkich przypadkach, mepolizumab może powodować poważne reakcje alergiczne, które wymagają natychmiastowej opieki medycznej.
Leki zawierające tę substancję
100 mg - 1 fiolka
Mepolizumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym (IgG1, kappa) przeciwko ludzkiej interleukinie 5 (IL-5) z wysokim powinowactwem i swoistością do tej interleukiny. IL-5 jest główną cytokiną...
100 mg/ml - wstrzykiwacz 1 ml
Mepolizumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym (IgG1, kappa) przeciwko ludzkiej interleukinie 5 (IL-5) z wysokim powinowactwem i swoistością do tej interleukiny. IL-5 jest główną cytokiną...