Melphalan
Melphalan - wskazania
Melphalan jest lekiem cytostatycznym stosowanym głównie w leczeniu nowotworów. Wykazuje działanie alkilujące, co oznacza, że jest w stanie wiązać się z DNA komórek nowotworowych, blokując ich zdolność do dalszego podziału i w konsekwencji do rozwoju. Najczęściej stosowany jest w leczeniu szpiczaka mnogiego, ale można go również stosować w przypadku innych rodzajów nowotworów, takich jak chłoniaki nieziarnicze, rak jajnika czy niektóre typy białaczek.
Melphalan - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Melphalanu jest ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie masy ciała, powierzchni ciała, stanu zdrowia pacjenta i typu nowotworu. Lek podawany jest najczęściej dożylnie, jednak dostępna jest również forma doustna. Ze względu na poważne działania niepożądane i możliwość poważnych interakcji z innymi lekami, Melphalan powinien być stosowany wyłącznie pod kontrolą specjalisty onkologa.
Melphalan - przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania Melphalanu obejmują ciążę i okres karmienia piersią, niewydolność nerek i nadwrażliwość na melphalan lub inne leki alkilujące. Z uwagi na immunosupresyjne działanie leku, nie powinien być stosowany u pacjentów z zaburzeniami układu immunologicznego, zakażeniach lub chorobach układu krwiotwórczego.
Melphalan - interakcje z lekami
Melphalan może interakcji z wieloma lekami, zwłaszcza z innymi substancjami cytostatycznymi, lekami wpływającymi na czynność szpiku kostnego, przeciwzakrzepowymi i niektórymi antybiotykami. Lek może również wpływać na skuteczność szczepień. Wszelkie podejrzenie możliwej interakcji powinno skłonić pacjenta do skontaktowania się z lekarzem.
Melphalan - skutki uboczne
Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania Melphalanu należą nudności, wymioty, utrata apetytu, zmęczenie, biegunka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, wyprysk. Może również wystąpić alopecja oraz objawy wynikające z mielosupresji, takie jak anemia, leukopenia czy trombocytopenia. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, takich jak krwawienia, zapalenie płuc czy problemy z moczem, pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
2 mg - 25 szt.
Melfalan jest dwufunkcyjnym związkiem alkilującym. Wchłanianie melfalanu po podaniu doustnym jest bardzo zmienne, zarówno pod względem czasu pojawienia się leku w osoczu jak i pod względem największeg...