Mecasermin
Mecasermin – wskazania
Mecasermin jest syntetycznym analogiem ludzkiego hormonu wzrostu IGF-1 i jest stosowany w terapii niedoboru IGF-1. Lek ten jest używany u pacjentów, którzy wykazują ciężkie pierwotne niedobory (tzn. nie zawierające niedoborów innych hormonów), co jest przyczyną krótkiego wzrostu. W przypadku tych pacjentów, mecasermin działa jako substytut brakującego hormonu, naśladując jego rozwój i działanie anaboliczne. Należy rozważyć stosowanie leku wyłącznie po pełnym rozpoznaniu i terapii wszelkich innych przyczyn krótkiego wzrostu.
Mecasermin – jak stosować, dawkowanie
Mecasermin należy podawać podskórnie dwa razy dziennie. Dawkowanie jest zależne od masy ciała pacjenta. Zalecana początkowa dawka wynosi 0,04 do 0,12 mg/kg, podawana dwa razy dziennie. Maksymalna dawka nie powinna przekraczać 0,12 mg/kg dwa razy dziennie. Zaleca się przyjmowanie dawek tuż przed lub po posiłkach, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Dawkę i częstotliwość dawkowania można dostosować w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie.
Mecasermin – przeciwwskazania
Mecasermin jest przeciwwskazany u pacjentów z zamknięciem nasad kości długich, rakami, a także u pacjentów z hipersensytywnością na mecasermin lub którykolwiek z jego składników. Leku nie powinno się stosować również u pacjentów, którzy cierpią na niedobór IGF-1 spowodowany niedoczynnością przysadki, znanej jako niski wzrost przysadkowy.
Mecasermin – interakcje z lekami
Leczenie mecaserminem może zwiększyć ryzyko hipoglikemii, jeżeli jest stosowane jednocześnie z insuliną lub innymi lekami przeciwcukrzycowymi. U pacjentów przyjmujących leki przeciwpadaczkowe, mechanizm działania mecaserminu może być zaburzony. Zaleca się zachowanie ostrożności i regularne monitorowanie stanu pacjenta.
Mecasermin – skutki uboczne
Wśród potencjalnych skutków ubocznych stosowania mecaserminu najczęściej obserwowano reakcje w miejscu iniekcji (np. ból, zaczerwienienie, obrzęk), hipoglikemię oraz powiększenie migdałków. Nieco rzadziej zgłaszane były bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka oraz wzmożony apetyt. W przypadku zauważenia którychkolwiek z tych efektów niepożądanych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
10 mg/ml - fiolka 4 ml
Mekasermina jest ludzkim insulinopodobnym czynnikiem wzrostu-1 (rhIGF-1) uzyskanym za pomocą technologii rekombinacji DNA. Sekwencja aminokwasów leku jest identyczna z sekwencją ludzkiego endogennego...