🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Lurasidone

Lurasidone - wskazania

Lurasidone to atypowy neuroleptyk, stosowany przede wszystkim w psychiatrii. Jest skuteczny w leczeniu objawów schizofrenii takich jak halucynacje, urojenia czy zakłócone procesy myślenia. Ponadto, lurasidon może być z powodzeniem stosowany do terapii zaburzeń nastroju, jakimi są epizody manii i depresji występujące u osób z chorobą afektywną dwubiegunową.

Lurasidone - jak stosować, dawkowanie

Lurasidon podaje się doustnie, raz dziennie, zwykle przy posiłku. Dawkę ustala lekarz, zgodnie z klinicznym obrazem pacjenta. W terapii schizofrenii dawka początkowa wynosi 40 mg lurasidonu raz dziennie, z możliwością zwiększenia do 80MG po ocenie efektów leczenia. W leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej, dawka zależy od obecnie występującego epizodu. W przypadku epizodów manyi dawka wynosi od 20 mg do 120 mg dziennie, podczas gdy w leczeniu depresji stosuje się dawki do 60 mg dziennie.

Lurasidone - przeciwwskazania

Ciężka niewydolność wątroby nasilona dolegliwość sercowo-naczyniowa, nadwrażliwość na lurasidon lub którąkolwiek substancję pomocniczą, okres karmienia piersią to główne przeciwwskazania do stosowania lurasidonu. Substancja ta nie powinna być również stosowana u osób poniżej 18 roku życia. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jednoczesnego stosowania lurasidonu z silnymi inhibitorami lub induktorami enzymów CYP3A4.

Lurasidone - interakcje z lekami

Ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, ze względu na potencjalne interakcje. Lurasidon nie powinien być stosowany łącznie z silnymi inhibitorami lub induktorami CYP3A4, takimi jak ketokonazol, rytonawir, klarytromycyna, ryfampicyna czy fenitoina. Ich zastosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych lub zmniejsza efektywność terapii. Należy również unikać alkoholu podczas leczenia lurasidonem.

Lurasidone - skutki uboczne

Podobnie jak każdy lek, lurasidon może powodować efekty uboczne, jednak nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta. Najczęściej zgłaszane to senność, niepokój, dezorientacja, nudności, wymioty, biegunka. Może też wystąpić ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, suchość w ustach, wypadanie włosów, zawroty głowy, omamy lub problemy z mową. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek powyższe objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
18,5 mg - 28 szt.

Środek wybiórczo blokujący działanie dopaminy i monoamin. Lurazydon silnie wiąże się z dopaminergicznymi receptorami D2 i serotoninergicznymi receptorami 5‑HT2A i 5‑HT7 z powinowactwem wynoszącym...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl