PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Lincomycin

Lincomycin – wskazania

Lincomycin to antybiotyk, który należy do grupy związków zwanych linkozamidami. Jest skuteczny przeciwko wielu bakteriom Gram-dodatnim, takim jak ziarniaki G+ (zwłaszcza gronkowce i paciorkowce), bakteriom beztlenowym oraz lekoodpornym szczepom Staphylococcus i Streptococcus. Przepisywany jest w przypadku poważnych infekcji spowodowanych przez bakterie wrażliwe na ten lek, takie jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, infekcje skóry, tkanki podskórnej, stawów, kości czy też zapalenie migdałków. Antybiotyk ten jest wykorzystywany tylko wtedy, gdy inne, mniej toksyczne antybiotyki są nieskuteczne.

Lincomycin – jak stosować, dawkowanie

Lincomycin jest zazwyczaj stosowany co 12 do 24 godzin, doustnie lub dożylnie. Dawkowanie zależy od rodzaju i nasilenia infekcji oraz od ogólnego stanu pacjenta, ale standardowy schemat dawkowania to 500mg co 12 godzin u dorosłych. Wykorzystywanie leku u dzieci powinno mieć miejsce pod nadzorem lekarza. Istotne jest zakończenie pełnego przebiegu kuracji zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej, aby uniknąć powstania lekoopornych bakterii.

Lincomycin – przeciwwskazania

Lincomycin nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na ten lek lub inne linkozamidy. Przeciwwskazane jest także jego stosowanie u osób cierpiących na aspergilozę, infekcje grzybicze i ciężkie zapalenie jelita grubego. Jest on także przeciwwskazany u noworodków i niemowląt poniżej 1 miesiąca życia. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny omówić stosowanie leku z lekarzem, gdyż Lincomycin przenika przez łożysko i jest wydalany z mlekiem matki.

Lincomycin – interakcje z lekami

Lincomycin może powodować interakcje z niektórymi innymi lekami. Na przykład, nie powinien być stosowany jednocześnie z erytromycyna, gdyż oba leki konkurują o to samo miejsce wiązania na rybosomach bakterii, co może osłabić działanie obu leków. Znane są także interakcje z kurarem, który hamuje neuromuskularne przewodnictwo i nasila działanie leku. Simultaniczne stosowanie Lincomycinu z aminoglikozydami i inne potężne leki przeciwdrobnoustrojowe zwiększa ryzyko zaburzeń nerek, słuchu lub równowagi.

Lincomycin – skutki uboczne

Niektóre z najczęstszych skutków ubocznych Lincomycinu obejmują nudności, wymioty, biegunkę oraz wysypkę skórną. Rzadsze, ale poważne skutki uboczne to zapalenie trzustki, uszkodzenie wątroby i hematologiczne zaburzenia, takie jak leukopenia, eozynofilia i trombocytopenia. Może również wystąpić ropny stan zapalny z powodu nadmiernego namnażania się bakterii beztlenowych, szczególnie u pacjentów z osłabionym układem immunologicznym. W takich przypadkach leczenie Lincomycynem powinno być natychmiast przerwane.

Leki zawierające tę substancję

kaps.
500 mg - 12 szt.

Antybiotyk linkozamidowy. W zależności od stężenia leku i wrażliwości drobnoustroju linkomycyna działa bakteriostatycznie lub bakteriobójczo. Mechanizm działania linkomycyny polega na hamowaniu biosyn...

roztw. do wstrz. i (lub) inf.
300 mg/ml - amp. 2 ml

Antybiotyk linkozamidowy. W zależności od stężenia leku i wrażliwości drobnoustroju linkomycyna działa bakteriostatycznie lub bakteriobójczo. Drobnoustroje wrażliwe na linkomycynę - bakterie Gram-doda...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl