Lapatinib
Lapatinib - wskazania
Lapatinib jest skutecznym inhibitorem kinazy tyrozynowej, używanym w leczeniu nowotworów. Jest głównie zarezerwowany dla pacjentów z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi, którzy wykazują nadmierną ekspresję receptorów HER2 (stan związany z agresywną postacią raka). Pomimo, że Lapatinib jest lekiem drugiej linii, po niepowodzeniu terapii trastuzumabem, okazał się skuteczny także u pacjentów z HER2-negatywnym rakiem piersi.
Lapatinib - jak stosować, dawkowanie
Lapatinib dostępny jest w postaci tablet, które powinny być zawsze przyjmowane na pusty żołądek, w celu zwiększenia absorpcji leku. Zaleca się jego przyjmowanie rano, co najmniej na godzinę przed wyjściem, ze względu na potencjalne skutki uboczne. Zwykle dawka początkowa to 1250 mg raz na dobę, w połączeniu z kapecytabiną, oraz 1000 mg, jeśli jest stosowany samodzielnie. A jednak, wyłącznie lekarz jest uprawniony do ustalenia optymalnej dawki i czasu trwania terapii.
Lapatinib - przeciwwskazania
Lapatinib nie powinien być stosowany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub u osób, które są uczulone na którykolwiek składnik produktu. Kobiety w ciąży, próbujące zajść w ciążę, lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii tym lekiem. Dodatkowo, lek ten nie jest zalecany dla dzieci poniżej 18 roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.
Lapatinib - interakcje z lekami
Lapatinib może oddziaływać z wieloma lekami, w tym inhibitory i induktory CYP3A4 (takie jak ketokonazol, rifampicyna), antybiotyki, leki na HIV/AIDS, antykoagulanty i wiele innych. Jest niezbędne, aby pacjenci poinformowali swojego lekarza o wszystkich lekach, jakie stosują aktualnie, by uniknąć poważnych interakcji.
Lapatinib - skutki uboczne
Podobnie jak większość leków przeciwnowotworowych, Lapatinib może powodować szereg skutków ubocznych. Do najczęstszych należą: biegunka, nudności, wymioty, wysypka skórna, ból lub zaczerwienienie dłoni i stóp oraz zmęczenie. Rzadziej, ale poważniejszy jest wpływ na pracę serca i wątroby. Pacjent powinien zgłosić każde niepokojące objawy lekarzowi jak najszybciej.
Leki zawierające tę substancję
250 mg - 70 szt.
Lapatynib jest inhibitorem wewnątrzkomórkowych domen kinazy tyrozynowej obydwu receptorów EGFR (ErbB1) i HER2 (ErbB2) z powolnym wskaźnikiem uwalniania receptorów (T0,5 ≥300 min). Hamuje...