🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Ketotifen

Ketotifen – wskazania

Ketotifen jest substancją czynną stosowaną głównie w leczeniu przewlekłej choroby oskrzelowo-płucnej, zwanej astmą. W literaturze medycznej zaleca się również jego zastosowanie we wspomaganiu leczenia przewlekłego zapalenia spojówek, znanego jako alergiczny zapalenie spojówek. Jest to wynik jego mocnego działania przeciwhistaminowego i przeciwalergicznego. Ketotifen jest znanym stabilizatorem błon komórek tucznych, które odgrywają kluczową rolę w reakcjach alergicznych.

Ketotifen – jak stosować, dawkowanie

Zalecana dawka Ketotifenu dla dorosłych i dzieci powyżej 3 lat to 1 mg (jedną tabletkę) dwa razy dziennie. U dzieci w wieku poniżej 3 lat, zaleca się dawkę 0,5 mg (pół tabletki) dwa razy dziennie. Ketotifen można przyjmować bez względu na pory posiłków, jednak u niektórych osób może wywoływać senność, dlatego sugeruje się stosowanie go wieczorem. Wszelkie zmiany dawki powinny być dokonane tylko pod nadzorem lekarza.

Ketotifen – przeciwwskazania

Zdecydowane przeciwwskazanie do stosowania Ketotifenu stanowią: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, ciężka niewydolność nerek lub wątroby, ciąża oraz okres karmienia piersią. Ze względu na potencjalne działanie uspokajające, Ketotifen nie powinien być stosowany podczas prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn.

Ketotifen – interakcje z lekami

Ketotifen może nasilać działanie leków uspokajających, nasennych czy przeciwhistaminowych. Ponadto, nie powinien być stosowany jednocześnie z lekami zawierającymi teofilinę, ponieważ może to prowadzić do wzrostu stężenia tej substancji w organizmie pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących możliwości wystąpienia interakcji z innymi lekami, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.

Ketotifen – skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi po zastosowaniu Ketotifenu są senność i suchość w jamie ustnej. Mogą występować również takie działania niepożądane jak: zwiększenie apetytu, nudności, bóle głowy, zawroty głowy, drażliwość. Rzadziej obserwowano zaburzenia ze strony układu krążenia jak tachykardia czy hipotensja. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

syrop
1 mg/5 ml - but. 100 ml

Lek przeciwhistaminowy, wiążący receptory histaminowe H1. Hamuje uwalnianie mediatorów reakcji alergicznej z komórek tucznych, granulocytów zasadochłonnych oraz z tkanki płucnej. Zmniejsza...

tabl.
1 mg - 30 szt.

Lek przeciwastmatyczny nie rozszerzającym oskrzeli, który hamuje działanie pewnych substancji endogennych, będących mediatorami reakcji zapalnej i przez to wywiera działanie przeciwalergiczne. W badan...

krople do oczu, roztw.
0,25 mg/ml - but. 5 ml

Lek przeciwalergiczny, antagonista receptora histaminowego H1. Dodatkowe działanie polega na stabilizacji komórek tucznych oraz hamowaniu przenikania, aktywacji i degranulacji granulocytów...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl