Isoniazid
Isoniazid - wskazania
Isoniazid to antybiotyk stosowany do leczenia gruźlicy, choroby infekcyjnej wywoływanej przez bakterie Mycobacterium tuberculosis. Isoniazid jest skuteczny w zakażeniach aktywnych, jak i latentnych, a często jest stosowany w połączeniu z innymi lekami przeciwgruźliczymi. Może być również stosowany w profilaktyce u osób, które miały kontakt z osobą z aktywną gruźlicą.
Isoniazid - jak stosować, dawkowanie
Stosowanie i dawkowanie Isoniazidu diferencjuje się w zależności od wieku, masy ciała i stanu zdrowia pacjenta. Typowo, dorosłym zaleca się podawanie 5 mg/kg mc./dobę (maksymalnie 300 mg na dobę) przez okres 6-9 miesięcy. U dzieci dawkowanie zazwyczaj wynosi 10-15 mg/kg mc./dobę (maksymalnie 300 mg na dobę) przez okres 6-9 miesięcy. Isoniazid zaleca się przyjmować na czczo, co najmniej 30 minut przed jedzeniem lub 2 godziny po jedzeniu.
Isoniazid - przeciwwskazania
Isoniazid jest przeciwwskazany u osób z aktywnym uszkodzeniem wątroby, ciężkim niewydolnością nerek oraz u osób, które miały reakcje alergiczne na Isoniazid lub inne leki przeciwgruźlicze. Często jest przeciwwskazany u osób z chorobami neurologicznymi, w tym neuropatiami obwodowymi, które mogą być pogorszone przez leczenie.
Isoniazid - interakcje z lekami
Isoniazid może interakcować z wieloma innymi lekami, w tym antybiotykami, lekami przeciwgrzybiczymi, lekami przeciwpadaczkowymi, lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy, lekami przeciwwirusowymi, lekami przeciwretrowirusowymi (np. antyretrowirusowe leki przeciw HIV) oraz lekami sercowymi.
Isoniazid - skutki uboczne
Podobnie jak inne leki przeciwgruźlicze, Isoniazid może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, ból brzucha, utrata apetytu, bóle głowy, zawroty głowy i drgawki. Poważniejsze skutki uboczne, choć rzadko spotykane, obejmują uszkodzenie wątroby, zapalenie nerwów obwodowych, zapalenie naczyń krwionośnych, reakcje alergiczne oraz problemy psychiczne takie jak depresja czy psychozy.
Leki zawierające tę substancję
100 mg - 250 szt.
Lek przeciwprątkowy. Izoniazyd (hydrazyd kwasu izonikotynowego) działa wybiórczo bakteriobójczo na zewnątrzkomórkowe i wewnątrzkomórkowe aktywnie rosnące prątki Mycobacterium tuberculosis; jego...
150 mg+100 mg - 100 szt.
Lek przeciwgruźliczy, połączenie ryfampicyny i izoniazydu. Ryfampicyna - antybiotyk z grupy ansamycyn - działa bakteriobójczo na Mycobacterium tuberculosis, prątki atypowe i trądu, Staphyloc...