PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Ipilimumab

Ipilimumab - wskazania

Ipilimumab jest skierowanym przeciwciałem monoklonalnym wykorzystywanym w terapii immunologicznej onkologicznej. Znajduje zastosowanie głównie w leczeniu zaawansowanego czerniaka, nie dającemu się usunąć operacyjnie lub przerzutowego oraz u pacjentów z pewnymi rodzajami raka płuca, raka nerek i raka jelita grubego. Wykazuje swoje działanie poprzez stymulację układu immunologicznego do ataku na komórki nowotworowe.

Ipilimumab - jak stosować, dawkowanie

Podczas leczenia empilimumabem dawkowanie leku jest dobrane indywidualnie, zazwyczaj wynosi ono 3 mg na kilogram masy ciała pacjenta. Lek podawany jest dożylnie co 3 tygodnie i powtarzany cztery razy, chyba że wystąpią poważne efekty uboczne. Pójście później lek może być podawany w celu utrzymania efektu leczenia.

Ipilimumab - przeciwwskazania

Ipilimumab jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na którąkolwiek substancję zawartą w jego składzie. Powinno być również stosowane z ostrożnością u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne, ciężkie i niekontrolowane choroby serca czy schorzenia wątroby, ze względu na możliwość przeciążenia tych organów.

Ipilimumab - interakcje z lekami

Stosowanie ipilimumabu jednocześnie z innymi lekami o działaniu immunosupresyjnym, w tym z kortykosteroidami, może hamować skuteczność terapii ipilimumabem przez oddziaływanie na układ immunologiczny. Zawsze należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Ipilimumab - skutki uboczne

Mogą wystąpić różne skutki uboczne po zastosowaniu ipilimumabu, w tym reakcje alergiczne, trudności w oddychaniu, gorączka, ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty, zmęczenie, wysypka, ból stawów, a także problemy neurologiczne lub hormonalne. Jeżeli którykolwiek z tych objawów wystąpi, należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

konc. do sporz. roztw. do inf.
5 mg/ml - fiolka 10 ml

Lek przeciwnowotworowy, przeciwciało monoklonalne. Ipilimumab jest substancją wzmacniającą aktywność limfocytów T, która specyficznie blokuje hamujący sygnał CTLA-4, co powoduje aktywację limfocytów T...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl