Imiquimod
Imiquimod - wskazania
Imiquimod jest substancją czynną stosowaną w leczeniu chorych z licznymi schorzeniami skórnymi. Znajduje zastosowanie w leczeniu zmian skórnych spowodowanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), takich jak brodawki narządów płciowych i odbytu. Zastosowanie znajduje również w leczeniu niskorosnącego raka podstawnokomórkowego (rodzaj raka skóry) oraz aktynowej keratozy (stanu przedrakowego skóry).
Imiquimod - jak stosować, dawkowanie
Stosowanie Imiquimodu i dawkowanie zależy od konkretnej choroby skórnej. Średnio lek nakłada się 3 razy w tygodniu, na oczyszczoną i suchą skórę. Produkt leczniczy należy nakładać przed snem i pozostawić na skórze przez około 8 godzin. W przypadku leczenia brodawek narządów płciowych i odbytu, terapia trwa zwykle do 16 tygodni. Leczenie raka podstawnokomórkowego i aktynowej keratozy trwa zwykle od 6 do 16 tygodni.
Imiquimod - przeciwwskazania
Zastosowanie imiquimodu jest przeciwwskazane u osób, które są uczulone na tę substancję czynną lub którekolwiek z pozostałych składników zawartych w leku. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu imiquimodu u osób z zaburzeniami odporności.
Imiquimod - interakcje z lekami
Brak dostępnych danych na temat interakcji imiquimodu z innymi lekami. Należy jednak pamiętać, że jednoczesne stosowanie innych leków nałogowo stosowanych na skórę w miejscu leczenia imiquimodem może prowadzić do zwiększenia miejscowego działania niepożądanego.
Imiquimod - skutki uboczne
Podczas stosowania imiquimodu mogą wystąpić różne skutki uboczne, takie jak reakcje skórne: podrażnienie, pieczenie, świąd, rumień, nadmierna suchość lub łuszczenie się skóry. Rzadziej mogą wystąpić objawy ogólne takie jak bóle mięśni, bóle głowy czy nudności. W razie wystąpienia poważnych reakcji niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
- 12 sasz.
Modulator odpowiedzi immunologicznej. Badania wysycenia wiązań sugerują istnienie receptora błonowego dla imikwimodu na komórkach odpowiedzi immunologicznej. Imikwimod nie posiada bezpośredniej aktywn...
50 mg/g - 12 sasz. 250 mg
Modulator odpowiedzi immunologicznej. Badania wysycenia wiązań sugerują istnienie receptora błonowego dla imikwimodu na komórkach odpowiedzi immunologicznej. Imikwimod zwiększa stężenie interferonu al...
3,75% - 28 sasz. 250 mg
Modulator odpowiedzi immunologicznej. Badania wysycenia wiązań sugerują istnienie receptora błonowego dla imikwimodu na komórkach odpowiedzi immunologicznej. Imikwimod indukuje uwolnienie interferonu...