🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Glycerol

Gliceryna - wskazania

Gliceryna, inaczej glicerol, jest substancją czynną o zróżnicowanym działaniu. Najczęściej stosuje się ją jako składnik leków przeczyszczających, środków do pielęgnacji skóry, a także w przypadku podrażnionej błony śluzowej. Gliceryna jest również składnikiem wielu formulacji do użycia zewnętrznego, wykorzystywanym z powodu jej właściwości nawilżających. Wykazuje też działanie osłonowe i przeciwzapalne.

Gliceryna - jak stosować, dawkowanie

Stosowanie i dawkowanie gliceryny zależy od postaci leku i celu jego użycia. W przypadku leków przeczyszczających, zwykle wystarcza jedna dawka podana doodbytniczo. W preparatach na skórę, glicerynę stosuje się zewnętrznie, nakładając na skórę. Dawka zależy od objawów i rekomendacji producenta. Zawsze należy stosować glicerynę zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce informacyjnej lub zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Gliceryna - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania gliceryny mogą obejmować nadwrażliwość na samą glicerynę lub którykolwiek inny składnik leku. W przypadku leków na skórę, gliceryna nie powinna być stosowana na obszarach z ranami, owrzodzeniami czy zmianami skórnymi. W przypadku leków na zaparcia, nie zaleca się stosowania gliceryny u osób z blokadą jelit, niedrożnością czy też chorobami zapalnymi jelit.

Gliceryna - interakcje z lekami

Na chwilę obecną, nie są znane interakcje gliceryny z innymi lekami. Warto jednak poinformować lekarza lub farmaceuta o wszystkich przyjmowanych lub planowanych do przyjęcia lekach, zwłaszcza jeśli pacjent ma jakiekolwiek choroby przewlekłe czy poważne.

Gliceryna - skutki uboczne

Gliceryna jest zazwyczaj dobrze tolerowana i rzadko powoduje skutki uboczne. W przypadku leków przeczyszczających mogą wystąpić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak biegunka, nudności czy ból brzucha. Natomiast stosowanie gliceryny na skórę może w rzadkich przypadkach prowadzić do dolegliwości skórnych, takich jak podrażnienia, wysypka czy swędzenie.

Leki zawierające tę substancję

czopki doodbytnicze
1 g - 10 szt.

Preparat o działaniu łagodnie przeczyszczającym.

czopki doodbytnicze
1 g - 10 szt.

Preparat o działaniu przeczyszczającym.

czopki doodbytnicze
1 g - 10 szt.

Czopki działają łagodnie przeczyszczająco, pobudzają perystaltykę i ułatwiają wypróżnienie.

czopki doodbytnicze
1 g - 10 szt.

Gliceryna podawana doodbytniczo drażni miejscowo, pobudza perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnienie. Po wprowadzeniu do odbytu, wypróżnienie następuje po 15-60 min.

czopki doodbytnicze
2 g - 10 szt.

Czopki działają łagodnie przeczyszczająco, pobudzają perystaltykę i ułatwiają wypróżnienie.

emulsja do inf.
20% - flakon 250 ml

Preparat lipidowy do żywienia parenteralnego. W jego skład wchodzą triglicerydy nasyconych kwasów tluszczowych o średniej długości łańcucha, triglicerydy nienasyconych kwasów tłuszczowych o dużej dług...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl