🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Glipizide

Glipizide - wskazania

Glipizide jest doustnym lekiem antydiabetycznym należącym do grupy pochodnych sulfonylomocznika. Jest głównie stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, kiedy dieta i ćwiczenia nie dają satysfakcjonujących wyników. Działa poprzez stymulację komórek beta trzustki do wydzielania insuliny, co pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Lek może być stosowany samodzielnie lub w kombinacji z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Glipizide - jak stosować, dawkowanie

Glipizide jest zwykle stosowany raz lub dwa razy dziennie, najczęściej przed posiłkiem. Dawkowanie leku jest indywidualne dla każdego pacjenta i zależy od stanu zdrowia oraz reakcji na leczenie. Należy pamiętać, że regularne badania poziomu cukru we krwi są kluczowe dla prawidłowego dawkowania leku. Ważne jest również regularne przyjmowanie leku, aby utrzymać stały poziom leku w organizmie.

Glipizide - przeciwwskazania

Substancja czynna Glipizide jest przeciwwskazana u osób z ciężką niewydolnością nerek czy wątroby, a także u pacjentów z cukrzycą typu 1. Nie powinna być stosowana w ciąży i podczas karmienia piersią. Przeciwwskazaniem jest również uczulenie na Glipizide lub inne pochodne sulfonylomocznika. Również istotne jest unikanie spożycia alkoholu podczas terapii lekiem, ponieważ może to prowadzić do hipoglikemii.

Glipizide - interakcje z lekami

Glipizide może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co może wpływać na skuteczność leczenia lub zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Interakcji mogą występować z lekami takimi jak betablokery, leki przeciwgruźlicze, kortykosteroidy, doustne środki antykoncepcyjne oraz niektóre antybiotyki. Konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach, które pacjent przyjmuje.

Glipizide - skutki uboczne

Podobnie jak każdy lek, również Glipizide może powodować skutki uboczne. Do najczęściej występujących należą zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, uczucie pełności czy biegunka. Możliwe są też zmiany skórne takie jak wysypka, świąd czy rumień. Najpoważniejszym, choć rzadko występującym skutkiem ubocznym, jest hipoglikemia. W razie wystąpienia poważnych skutków ubocznych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. o przedł. uwalnianiu
5 mg - 30 szt.

Doustny lek hipoglikemizujący z grupy pochodnych sulfonylomocznika. Działa stymulująco na wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki, szczególnie w odpowiedzi na posiłek. Stężenie maksymalne lek...

tabl.
5 mg - 30 szt.

Doustny lek hipoglikemizujący, pochodna sulfonylomocznika. Działa stymulująco na wydzielanie insuliny przez komórki beta wysepek trzustki, szczególnie w odpowiedzi na posiłek, wywiera też wpływ pozatr...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl