Fluorometholone
Fluorometholone - wskazania
Fluorometholone jest syntetyczym glikokortykosteroidem, który ma działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwalergiczne. Znajduje swoje zastosowanie szczególnie w leczeniu stanów zapalnych występujących w okolicy oka. Wskazania do stosowania fluorometholone obejmują na przykład zapalenie spojówek, zarówno wirusowe, jak i alergiczne, keratytę, a także różnego rodzaju stany pooperacyjne oka. Może być również stosowany w celu redukcji zaczerwienienia i obrzęku powstałego na skutek innych chorób oczu. Często jest to lek zalecany przy niewystarczającej skuteczności innych, mniej silnych kropli do oczu.
Fluorometholone - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie fluorometholone jest indywidualne i zależy od nasilenia objawów. Standardowo, lek stosuje się 2-4 razy dziennie, krojąc 1-2 krople do każdego oka. Mimo to, zawsze należy pamiętać o zaleceniu dokładnego dawkowania od lekarza, który podejmuje decyzję odpowiednią dla danego pacjenta. Fluorometholone w postaci kropli do oczu powinno się stosować z zachowaniem odpowiedniej higieny - nie dotykać końcówki butelki i unikać bezpośredniego kontaktu z powierzchnią oka. Jakiekolwiek zmiany dawkowania lub przerwanie leczenia powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem prowadzącym.
Fluorometholone - przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania fluorometholone są związane przede wszystkim z kwestiami alergenicznymi - leku nie powinny stosować osoby uczulone na jakikolwiek ze składników leku. Ponadto, leku nie zaleca się u osób z rozpoznanymi chorobami wirusowymi, grzybiczymi, czy bakteryjnymi oka, a także przy trachomie i owrzodzeniach rogówki. Lek ten jest przeciwwskazany także w przypadku jaskry. Fluorometholone nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci. Przed rozpoczęciem stosowania leku, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Fluorometholone - interakcje z lekami
Podczas stosowania fluorometholone należy zachować szczególną ostrożność w przypadku równoczesnego przyjmowania innych leków. Interakcje mogą wystąpić szczególnie u osób przyjmujących niektóre leki przeciwgrzybicze, antybiotyki czy leki przeciwretrowirusowe. W przypadku planowanego podjęcia leczenia innym lekiem, konieczne jest poinformowanie o tym lekarza. Kontakty z innymi lekami mogą zwiększać ryzyko wystąpienia efektów ubocznych lub obniżać skuteczność leczenia.
Fluorometholone - skutki uboczne
Lek Fluorometholone, jak każdy lek, może wywołać skutki uboczne. Najczęściej obserwowane niepożądane efekty to podrażnienie oka, uczucie pieczenia i swędzenia, czasem może wystąpić także zwiększone łzawienie czy zaczerwienienie spojówek. W przypadku stosowania długoterminowego, możliwe jest wystąpienie jaskry, zaćmy, infekcji oczu czy zaników narządu wzroku. W związku z tym niezbędne jest regularne kontrolowanie stanu oka przez lekarza podczas długotrwałego leczenia fluorometholonem. Każdy niepokojący objaw powinien być niezwłocznie zgłoszony lekarzowi.
Leki zawierające tę substancję
1 mg/ml - but. 5 ml
Syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym w postaci preparatu okulistycznego. Działanie przeciwzapalne wynika z hamowania naczyniowych śródbłonkowych czynników adhezyjnych, COX I l...