Fluorescein
Fluoresceina - wskazania
Fluoresceina jest związkiem organicznym, który wykorzystuje się w medycynie, głównie w diagnostyce okulistycznej. Jest stosowana jako środek kontrastowy podczas badania dna oka, rogówki oraz naczyniówki. Fluoresceina jest również wykorzystywana do diagnostyki zmian patologicznych w naczyniach krwionośnych oka. W niektórych przypadkach może być używana do oceny stanu narządu wzroku pacjentów po operacjach okulistycznych.
Fluoresceina - jak stosować, dawkowanie
Fluoresceina jest zwykle podawana dożylnie lub stosowana jako krople do oczu. Dawkowanie zależy od celu badania i decyzji lekarza prowadzącego. Fluoresceina do iniekcji jest przeważnie używana w dawkach od 500 mg do 1000 mg. Krople do oczu stosuje się według wskazań lekarskich, przeważnie 1–2 krople aplikowane do worka spojówkowego. Fluoresceina jest dobrze tolerowana, ale nie powinna być używana częściej niż zaleci lekarz.
Fluoresceina - przeciwwskazania
Fluoresceinę nie powinny stosować osoby, które są na nią uczulone. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest także ciężka niewydolność serca lub niewydolność nerek. Uważać powinny także osoby z knowymi chorobami wątroby. Fluoresceina może wpływać na wyniki niektórych testów diagnostycznych, dlatego zawsze należy poinformować lekarza o jej stosowaniu.
Fluoresceina - interakcje z lekami
Nie ma znanych interakcji fluoresceiny z innymi lekami. Jednak przed jej stosowaniem zawsze należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich aktualnie stosowanych lekach, suplementach, czy ziołach. Szczególną uwagę należy zwrócić na leki metabolizowane przez wątrobę, gdyż fluoresceina może wpływać na ich metabolizm.
Fluoresceina - skutki uboczne
Fluoresceina jest zwykle dobrze tolerowana, ale jak każdy lek, może powodować skutki uboczne. Możliwe skutki uboczne to przemijające zmiany koloru skóry i moczu na żółto-zielony, nudności, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, reakcje alergiczne. Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, takie jak zaburzenia rytmu serca, krwotoki do oczu czy jaskra. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
100 mg/ml - 10 amp. x 5 ml
Preparat diagnostyczny - barwnik. Stymulacja soli sodowej fluoresceiny niebieskim światłem (465-490 nm) powoduje jej żółtozieloną fluorescencję (520-530 nm). Umożliwia to identyfikację patologicznych...
100 mg/ml - 12 fiolek 5 ml
Barwnik diagnostyczny stosowany do uwidaczniania naczyń krwionośnych dna oka w angiografii siatkówki i naczyniówki oka. Po podaniu dożylnym (w obrębie dołu łokciowego) fluoresceina pojawia się w tętni...