Felodipine
Felodipine - wskazania
Felodipine jest selektywnym blokerem kanałów wapniowych, zalecanym dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobą niedokrwienną serca. Stosowany jest zarówno w monoterapii, jak i w kombinacji z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi m.in. beta-blokerami, a także lekami przeciwpłytkowymi i statynami. Znikoma zdolność do przenikania przez barierę krew-mózg jest korzystna w profilaktyce udarowej.
Felodipine - jak stosować, dawkowanie
Podstawowe dawkowanie Felodipine ustawiane jest indywidualnie w zależności od stanu pacjenta, zazwyczaj na poziomie od 2,5 do 10 mg na dobę. Lek podaje się doustnie, niezależnie od posiłków, zazwyczaj raz na dobę. Felodipine może być stosowany jednocześnie z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi, bez konieczności modyfikacji dawki. W przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby dawki felodipiny powinny być zredukowane.
Felodipine – przeciwwskazania
Felodipine nie powinien być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na felodipinę lub inny składnik leku. Przeciwwskazane jest także stosowanie u osób z ciężką niewydolnością serca (klasa IV według NYHA), niestabilną dusznicą bolesną oraz ostrych zawałach serca. Biorąc pod uwagę mechanizm działania felodipiny, zaleca się ostrożność u osób z obniżonym ciśnieniem krwi.
Felodipine – interakcje z lekami
Felodipine może oddziaływać z innymi lekami. Szczególne uwaga wymaga stosowanie leku z inhibitorami enzymu CYP3A4 (m.in. ketoconazol, erytromycyna), które mogą nasilać działanie felodipiny. Jednoczesne podawanie leków zawierających karbamazepinę, fenobarbital, fenytoinę oraz rifampicynę może zmniejszyć skuteczność felodipiny.
Felodipine – skutki uboczne
Do często występujących skutków ubocznych u pacjentów przyjmujących felodipine należą: ból głowy, zaczerwienienie skóry, uczucie kołatania serca, nudności czy obrzęki. Rzadziej mogą wystąpić m.in. biegunka, ból brzucha, zawroty głowy oraz uczucie zmęczenia. W przypadku wystąpienia ciężkich skutków ubocznych zaleca się natychmiastową konsultację z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
2,5 mg+2,5 mg - 28 szt.
Połączenie inhibitora konwertazy angiotensyny (ramipryl) z antagonistą kanału wapniowego (felodypina). Ramipryl jest prolekiem, który ulega hydrolizie do aktywnego metabolitu - ramiprylatu - silnego,...
5 mg+5 mg - 28 szt.
Połączenie inhibitora konwertazy angiotensyny (ramipryl) z antagonistą kanału wapniowego (felodypina). Ramipryl jest prolekiem, który ulega hydrolizie do aktywnego metabolitu - ramiprylatu - silnego,...
5 mg - 28 szt.
Antagonista wapnia o wybiórczym działaniu naczyniowym. Obniża ciśnienie tętnicze krwi poprzez zmniejszenie oporu naczyń obwodowych. Dzięki wysokiej selektywności w stosunku do mięśni gładkich w tętnic...