PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Famotidine

Famotydyna - wskazania

Famotydyna jest substancją czynną o właściwościach antysekrecyjnych, szeroko stosowaną w medycynie. Wykazuje działanie hamujące produkcję kwasu solnego w żołądku, dzięki czemu jest stosowana głównie w terapii wrzodów trawiennych, zarówno te duodenum, jak i żołądka. Ponadto, znalazła zastosowanie we łagodzeniu objawów choroby refluksowej przełyku oraz zespołu Zollingera-Ellisona.

Famotydyna - jak stosować, dawkowanie

Zastosowanie i dawkowanie Famotydyny zależy od konkretnej choroby, którą leczy. Standardowym dawkowaniem w terapii wrzodów trawiennych jest 40 mg raz dziennie na czas 4-8 tygodni. W leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona, dawkowanie jest indywidualne i może wynosić nawet do 800 mg na dobę. Ważne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń lekarza i nie przekraczał zalecanej dawki leku.

Famotydyna - przeciwwskazania

Famotydyna nie powinna być stosowana przez osoby z nadwrażliwością na tę substancję. W przypadku ciężkiego uszkodzenia nerek, dawkę należy zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z jej stosowania. Lek nie jest wskazany także dla dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia, z powodu braku wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w tej grupie wiekowej.

Famotydyna - interakcje z lekami

Famotydyna może interakcjonować z innymi lekami, na przykład z ketokonazolem i itrakonazolem, co może prowadzić do zmniejszenia wchłaniania tych leków. W przypadku jednoczesnego przyjmowania sukralfatu, należy zastosować go co najmniej 2 godziny po przyjęciu famotydyny. Przed rozpoczęciem leczenia warto zawsze skonsultować z lekarzem czy dany lek nie wchodzi w interakcje z innymi przyjmowanymi preparatami.

Famotydyna - skutki uboczne

Podczas terapii Famotydyną mogą wystąpić skutki uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta się one pojawią. Najczęstsze to bóle głowy, zawroty głowy, biegunka czy zaparcia. W przypadku wystąpienia poważniejszych objawów, takich jak żółknienie skóry czy oczu, ciemne zabarwienie moczu lub zmiana rytmu pracy serca, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
40 mg - 30 szt.

Kompetycyjny inhibitor receptorów histaminowych H2, znajdujących się w ścianie komórek okładzinowych żołądka. Famotydyna hamuje wydzielanie kwasu solnego, również stymulowane pokarmem i pen...

tabl. powl.
20 mg - 20 szt.

Kompetycyjny inhibitor receptorów histaminowych H2, znajdujących się w ścianie komórek okładzinowych żołądka. Famotydyna hamuje wydzielanie kwasu solnego, również stymulowane pokarmem i pen...

tabl. do rozgr. i żucia
10 mg+165 mg+800 mg - 12 szt.

Lek stosowany w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym. Preparat o skojarzonym działaniu składników. Famotydyna jest selektywnym antagonistą receptorów histaminowych H2, hamuj...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl