Ethambutol
Ethambutol – wskazania
Ethambutol jest składnikiem aktywnym w wielu lekach, szczególnie tych stosowanych w leczeniu gruźlicy. Głównym celem Ethambutolu jest hamowanie wzrostu oraz rozmnażania bakterii prątków gruźlicy, co prowadzi do stopniowego zaniku infekcji. Leczenie Ethambutolem jest często stosowane w przypadku oporności na inne antybiotyki. Wskazania do zapoczątkowania terapii Ethambutolem zależą od charakterystyki pacjenta oraz stopnia zaawansowania gruźlicy, a decyzję powinien podjąć wyłącznie lekarz na podstawie wyników badań diagnostycznych.
Ethambutol – jak stosować, dawkowanie
Podstawowe dawkowanie Ethambutolu to 15 mg/kg masy ciała na dobę. Dawki podaje się doustnie, najczęściej jednorazowo, ale mogą być dostosowane przez lekarza w zależności od nasilenia objawów, odpowiedzi na leczenie oraz masy ciała pacjenta. Całkowity czas trwania leczenia gruźlicy Ethambutolem zależy od reakcji na terapię i zwykle wynosi minimum 6 miesięcy. Poprawa objawów zazwyczaj występuje po 2–3 tygodniach regularnego stosowania leku.
Ethambutol – przeciwwskazania
Ethambutol nie jest zalecany dla osób z historycznymi reakcjami alergiczny na ten lek, a także u osób z ostrym stanem zapalnym nerwów wzrokowych oraz u dzieci poniżej 6 lat ze względu na trudności w ocenie ewentualnych zaburzeń widzenia. Dodatkowo, lek należy stosować z ostrożnością u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, u pacjentów z jaskrą oraz u osób w podeszłym wieku.
Ethambutol – interakcje z lekami
Znane są przypadki interakcji Ethambutolu z innymi lekami, w szczególności z antybiotykami (np. Ryfampicyna, Izoniazyd) oraz lekami przeciwcukrzycowymi, co może wywoływać zakłócenie ich działania, a tym samym wpływać na efektywność leczenia. Zaleca się informowanie lekarza o wszystkich stosowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty, ziołowych i suplementach diety.
Ethambutol – skutki uboczne
Ethambutol może powodować różne skutki uboczne. Najczęściej obserwowane to zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, brak apetytu) oraz zaburzenia widzenia, które mogą wystąpić szczególnie na początku leczenia. Rzadziej występują neuropatie obwodowe, ostre ziarniniaki z zapaleniem oraz reakcje skórne, takie jak świąd czy wysypka. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych należy powiadomić o tym lekarza.
Leki zawierające tę substancję
250 mg - 250 szt.
Chemioterapeutyk działający bakteriostatycznie na Mycobacterium tuberculosis. Hamuje wzrost niektórych prątków atypowych, będących przyczyną mykobakterioz, np. Mycobacterium kansasii. Dz...