Erenumab
Erenumab - wskazania
Erenumab, znany również jako Aimovig™, to pierwszy lek z grupy tzw. blokerów receptora CGRP, stosowany w leczeniu zapobiegawczym migreny. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych pacjentów, którzy doświadczają minimum czterech dni migreny miesięcznie. Erenumab jest szczególnie skuteczny u pacjentów, u których tradycyjne metody leczenia okazały się nieskuteczne lub niemożliwe do zastosowania.
Erenumab - jak stosować, dawkowanie
Erenumab jest dostępny w postaci autoinjektora do samodzielnego podawania podskórnie, co daje pacjentom wygodę i większą niezależność w zarządzaniu swoją terapią. Zazwyczaj zalecana dawka to 70 mg lub 140 mg raz na miesiąc. Dawkowanie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta i może być zmienione w zależności od skuteczności leku i tolerancji na jego działanie.
Erenumab - przeciwwskazania
Erenumab nie powinien być stosowany przez pacjentów z nadwrażliwością na erenumab lub jakikolwiek składnik tego leku. Również ci, którzy doświadczają ciężkich reakcji alergicznych lub poważnych skutków ubocznych ze strony układu krążenia, powinni unikać stosowania erenumabu.
Erenumab - interakcje z lekami
Nie stwierdzono znaczących interakcji erenumabu z innymi lekami, jednak zawsze powinno to być oceniane na indywidualnej podstawie. Pacjenci powinni poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach, łącznie z lekami bez recepty, suplementami i ziołami, przed rozpoczęciem stosowania erenumabu.
Erenumab - skutki uboczne
Najczęściej zgłaszane skutki uboczne stosowania erenumabu obejmują ból lub zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, zaparcia oraz skurcze mięśni. Większość tych skutków ubocznych jest łagodna i ustępuje samoistnie. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważne reakcje alergiczne. Pacjenci powinni natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli doświadczą jakichkolwiek niepokojących objawów podczas stosowania erenumabu.
Leki zawierające tę substancję
70 mg/ml - wstrzykiwacz 1 ml
Lek przeciwmigrenowy. Erenumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się z receptorem peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP). Receptor CGRP jest zlokalizowany w miejscach istotn...