PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Eptifibatide

Eptifibatide – wskazania

Eptifibatide to substancja czynna stosowana jako lek przeciwpłytkowy w celu zapobiegania tworzeniu się zakrzepów u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, w tym podczas angioplastyki naczyń wieńcowych. Jest szczególnie wskazany dla pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym prehospitalizacyjnym lub niestabilnymi dolegliwościami wieńcowymi.

Eptifibatide – jak stosować, dawkowanie

Eptifibatide podaje się dożylnie. Inicjalna dawka wynosi 180 µg/kg, po której następuje ciągłe podawanie dożylnie w dawce 2 µg/kg/min. Stosowanie eptifibatide kontynuuje się przez około 72 godziny, chociaż dawkowanie może musieć zostać dostosowane indywidualnie w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie. Niezbędna jest regularna monitoracja funkcji nerek pacjenta, a stosowanie eptifibatide może być przeciwwskazane u osób z ciężkim uszkodzeniem nerek.

Eptifibatide – przeciwwskazania

Eptifibatide nie powinien być stosowany u pacjentów, którzy są uczuleni na dowolny składnik leku. Jest również przeciwwskazany u osób z aktywnym krwawieniem lub skłonnością do niego, chorobą nerek i wątroby, czy też u pacjentów, którzy niedawno przeszli operację lub ciężki uraz. Pacjentowie powinni poinformować lekarza o wszelkich lekach, które obecnie przyjmują, w tym lekach bez recepty, suplementach diety i ziołowych produktach.

Eptifibatide – interakcje z lekami

Eptifibatide może oddziaływać z innymi lekami, w szczególności z antykoagulantami czy np. lekami na nadciśnienie tętnicze, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia. Dodatkowo, może wystąpić oddziaływanie z lekami takimi jak digoksyna, betablokery, inhibitory ACE - zawsze zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty.

Eptifibatide – skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, Eptifibatide może powodować skutki uboczne, chociaż nie występują one u każdego pacjenta. Wśród najczęstszych skutków ubocznych eptifibatide można wymienić ból w klatce piersiowej, obniżenie ciśnienia krwi, krwawienia (z nosa, z miejsc wkłucia cewników), ból głowy czy nudności. U osób z chorobą nerek może dojść do nasilonych reakcji niepożądanych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do inf.
0,75 mg/ml - fiol. 100 ml

Syntetyczny, cykliczny heptapeptyd zawierający 6 aminokwasów, inhibitor agregacji płytek krwi należący do klasy RGD (arginina-glicyna-asparaginian)-mimetyków. Odwracalnie hamuje agregację płytek krwi,...

roztw. do wstrz.
2 mg/ml - fiol. 10 ml

Syntetyczny, cykliczny heptapeptyd zawierający 6 aminokwasów, inhibitor agregacji płytek krwi należący do klasy RGD (arginina-glicyna-asparaginian)-mimetyków. Odwracalnie hamuje agregację płytek krwi,...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl