Epoprostenol
Epoprostenol - wskazania
Epoprostenol jest skutecznym lekiem stosowanym głównie w leczeniu pierwotnego i wtórnego nadciśnienia płucnego. Wskazany jest również do stosowania w przypadku kryzysów nadciśnieniowych, a także przy niedokrwieniu kończyn wywołanym chorobą tętnic obwodowych. Działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co znacząco poprawia przepływ krwi. Epoprostenol jest również zalecany pacjentom z ciężką niewydolnością serca i układu krążenia.
Epoprostenol - jak stosować, dawkowanie
Epoprostenol podaje się dożylnie przy użyciu pompy infuzyjnej. Zwykle podawany jest stale, stopniowo zwiększając dawkę początkową, aż do osiągnięcia optymalnej dawki. Decyzję o konkretnej dawce podejmuje lekarz na podstawie stanu pacjenta i jego reakcji na lek. Dla wygody pacjenta, lek może być przygotowany i przechowywany na kilka dni w specjalnych warunkach.
Epoprostenol - przeciwwskazania
Epoprostenolu nie powinni stosować pacjenci, którzy są uczuleni na ten lek lub na którykolwiek z jego składników. Lek jest przeciwwskazany także u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Ponadto nie zaleca się stosowania epoprostenolu u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, chyba że korzyść dla matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu lub dziecka.
Epoprostenol - interakcje z lekami
Epoprostenol może oddziaływać z niektórymi lekami, zwłaszcza z takimi, które wpływają na proces krzepnięcia krwi, podnoszą ciśnienie tętnicze, czy mają działanie przeciwbakteryjne. Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które pacjent bierze, włącznie z tymi dostępnymi bez recepty, aby uniknąć możliwych niepożądanych interakcji.
Epoprostenol - skutki uboczne
Wymienione skutki uboczne leczenia epoprostenolem obejmują ból głowy, zawroty głowy, ból brzucha, nudności, wymioty, bóle kończyn, ból w klatce piersiowej, gorączka i wysypka, a także reakcje podrażnień w miejscu podania leku. W przypadku wystąpienia ciężkich skutków ubocznych, takich jak trudności z oddychaniem, omdlenia, szybkiego bicia serca, pacjent musi niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
0,5 mg - 1 fiolka
Jednosodowa sól epoprostenolu, naturalnie występującej prostaglandyny produkowanej przez błonę wewnętrzną naczyń krwionośnych. Epoprostenol jest najsilniejszym ze znanych inhibitorów agregacji płytek...
1,5 mg - 1 fiolka
Jednosodowa sól epoprostenolu, naturalnie występującej prostaglandyny produkowanej przez błonę wewnętrzną naczyń krwionośnych. Epoprostenol jest najsilniejszym ze znanych inhibitorów agregacji płytek...