PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Eltrombopag

Eltrombopag - wskazania

Eltrombopag to substancja czynna o właściwościach stymulujących produkcję płytek krwi, używana przede wszystkim do leczenia przewlekłej idiopatycznej małopłytkowości (ITP). Zalecany jest dla pacjentów, którzy nie reagują na inne formy leczenia, takie jak glikokortykosteroidy czy immunoglobuliny. Eltrombopag jest również używany do leczenia pewnych typów niedoboru płytek krwi (trombocytopenii) u pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C oraz dla osób cierpiących na aplastyczną anemię, którzy nie reagują na immunosupresyjne leczenie standardowe.

Eltrombopag - jak stosować, dawkowanie

Eltrombopag należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie jest różne dla różnych chorób. Dla pacjentów cierpiących na ITP, zalecana początkowa dawka wynosi 50 mg na dobę, podawana doustnie. Dla pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C, początkowa dawka wynosi 25 mg na dobę. Natomiast, dla pacjentów z aplastyczną anemią zalecane jest początkowe dawkowanie 150 mg na dobę. Dawkowanie może być dostosowane przez lekarza w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie.

Eltrombopag - przeciwwskazania

Eltrombopag jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na tę substancję czynną. Nie powinno się go stosować u osób z zespołem mielodysplastycznym z uwagi na ryzyko występowania progresji do ostrej białaczki szpikowej. Stosowanie u pacjentów z ciężkim upośledzeniem czynności wątroby jest ograniczone z uwagi na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Eltrombopag - interakcje z lekami

Eltrombopag może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, co prowadzi do zmniejszenia jego skuteczności lub zwiększenia ryzyka działań niepożądanych. Jest to szczególnie istotne w przypadku leków zawierających magnez, wapń, glin, czy selen. Niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, oraz leki stosowane do leczenia AIDS/HIV mogą również wpłynąć na działanie eltrombopagu.

Eltrombopag - skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, eltrombopag może powodować skutki uboczne. Najczęstszymi z nich są ból głowy, nudności, biegunka, wymioty i zmęczenie. Może również wystąpić zwiększone ryzyko powstawania skrzepów krwi i występowania krwiomoczu. Rzadko występujące, ale poważne skutki uboczne, to ciężkie uszkodzenie wątroby oraz zwiększone ryzyko zapalenia naczyń. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
25 mg - 28 szt.

Lek przeciwkrwotoczny. Eltrombopag oddziałuje na przezbłonową domenę ludzkiego receptora trombopoetyny i inicjuje kaskady sygnałowe podobne, lecz nie identyczne, do kaskad wyzwalanych przez endogenną...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl