Diosmectite
Diosmectite - wskazania
Diosmectite jest naturalnym minerałem z grupy glinokrzemianów, który jest stosowany w terapii przeciwbiegunkowej. Dokładny mechanizm jego działania nie jest w pełni zrozumiały, jednak wiadomo, że substancja ta wykazuje zdolność do adsorpcji bakterii i toksyn, a także białek i tłuszczów. Według badań Diosmectite może również ochraniać błonę śluzową przewodu pokarmowego. Zastosowanie tej substancji jest zalecane w leczeniu ostrego i przewlekłego biegunkowego zapalenia jelit, niezależnie od przyczyny. Może być stosowany u dorosłych, a także dzieci i niemowląt.
Diosmectite - jak stosować, dawkowanie
Diosmectite jest dostępny w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. Dawkowanie u dzieci zależy od wieku. Dla niemowląt poniżej 1 roku zazwyczaj zaleca się 1 saszetkę na dobę, dla dzieci do 2 lat - 1-2 saszetki, natomiast dzieci powyżej 2 lat mogą przyjmować do 2-3 saszetek dziennie. Dla dorosłych standardowa dawka to 3 saszetki na dobę. Substancję należy przyjmować w trakcie posiłku.
Diosmectite - przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania Diosmectite jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku. Biorąc pod uwagę mechanizm działania, nie zaleca się stosowania Diosmectite u osób z zaparciem. Ponadto, ze względu na ryzyko możliwego zmniejszenia wchłaniania innych leków, przed rozpoczęciem leczenia Diosmectite zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Diosmectite - skutki uboczne
Najczęstszym skutkiem ubocznym po zastosowaniu Diosmectite jest zaparcie, które zazwyczaj ustępuje po obniżeniu dawki. Rzadziej mogą wystąpić nudności i wymioty. W bardzo rzadkich przypadkach obserwowano reakcje alergiczne. Jeżeli pacjent zauważy wystąpienie jakichkolwiek objawów niezgodnych z oczekiwaniami po zastosowaniu leku, powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Leki zawierające tę substancję
3,76 g - 10 saszetek
Wykazano, że diosmektyt adsorbuje gazy jelitowe u dorosłych; przywraca prawidłową przepuszczalność błony śluzowej (dane z badania klinicznego u dzieci z nieżytem żołądkowo-jelitowym). Ze względu na st...