Desonide
Desonide – wskazania
Desonide jest syntetycznym kortykosteroidem, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwuczuleniowe. Stosowany jest głównie w leczeniu różnych stanów zapalnych skóry, włączając dermatytę atopową oraz łojotokowe zapalenie skóry. Lek z desonidem może być też stosowany w leczeniu łuszczycy, choć nie jest to pierwszorzędowy środek terapeutyczny w tej chorobie. Jeżeli lekarz rekomenduje inny sposób użycia, powinna być ona stosowana zgodnie z jego instrukcjami.
Desonide – jak stosować, dawkowanie
Desonide aplikowany jest lokalnie na skórę. Powszechne dawkowanie to stosowanie cienkiej warstwy leku na dotknięte obszary dwa razy dziennie. Konieczne jest umycie rąk przed i po użyciu leku. Ważne jest, aby pamiętać o regularnym stosowaniu leku, a także unikać przekraczania zalecanej doby dawki. W przypadku zastosowania zbyt dużych ilości leku lub stosowania go przez zbyt długi czas, mogą wystąpić skutki uboczne związane z nadmiernym stosowaniem sterydów.
Desonide – przeciwwskazania
Przeciwwskazane jest stosowanie desonidu przez osoby, które wykazują uczulenie na którąkolwiek z jego składowych. Nie powinien być on stosowany przez pacjentów z infekcjami skórnymi wywołanymi przez wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty. W przypadku ciężkiego trądziku różowatego, trądziku zwyczajnego, stanów przedrakowych skóry, rumienia wielko-plamistego, zarostowego zapalenia skóry wokół ust, infekcji skóry wywołanych przez grzyby lub wirusy, stosowanie leku powinno zostać objęte dodatkowym, ścisłym nadzorem lekarskim.
Desonide – interakcje z lekami
Na chwilę obecną nie są znane znaczące interakcje desonidu z innymi lekami. Niemniej jednak, zawsze warto poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach, w tym o lekach bez recepty, suplementach diety oraz o lekach wydawanych na receptę. To pozwoli na uniknięcie ewentualnych niepożądanych interakcji.
Desonide – skutki uboczne
Choć desonide jest generalnie dobrze tolerowany, możliwe są skutki uboczne. Mogą one obejmować pieczenie, świąd, podrażnienie, wysuszenie skóry, nadmierne owłosienie, wysypki i zaczerwienienie skóry. W rzadkich przypadkach może dojść do zaostrzenia objawów choroby. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych efektów ubocznych, należy skonsultować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
1 mg/g - tuba 30 g
Kortykosteroid do stosowania miejscowego o umiarkowanie silnym działaniu. Dezonid wykazuje działanie przeciwzapalne, obkurczające naczynia krwionośne i przeciwświądowe oraz hamuje proliferację komórek...