Defibrotide
Defibrotide - wskazania
Defibrotide to substancja czynna stosowana głównie w leczeniu ciężkiej okołotransplantacyjnej choroby okluzji żył wątrobowych (VOD), znanego także jako zespół sinusoidalno-okluzyjny (SOS), a dokładniej w przypadkach, gdy VOD/SOS komplikuje niewydolność wielonarządowa. Jest to poważne powikłanie po transplantacji szpiku kostnego.
Defibrotide działa, rozpuszczając skrzepy krwi, które powodują zablokowanie żył wątrobowych.
Defibrotide - jak stosować, dawkowanie
Stosowanie i dawkowanie Defibrotide powinno być zawsze ustalane przez lekarza. Lek podawany jest dożylnie, zazwyczaj co 6 godzin, przy czym dawkowanie zależy od masy ciała pacjenta. Leczenie kontynuowane jest do momentu faktycznej poprawy pacjenta. Jeśli pacjent nie wykazuje poprawy do 21 dnia terapii, lekarz może zdecydować o kontynuacji leczenia.
Defibrotide - przeciwwskazania
Przeciwwskazane jest stosowanie Defibrotide u pacjentów z alergią na defibrotide lub którykolwiek z pomocniczych składników leku. Defibrotide jest także przeciwwskazany u pacjentów z zespołem DIC (rozpowszechnione wewnątrznaczyniowe krzepnięcie). Wynika to z faktu, że lek ten może zwiększyć ryzyko krwawienia.
Defibrotide - interakcje z lekami
Defibrotide może powodować interakcje z innymi lekami, które wpływają na krzepliwość krwi. Obejmuje to leki przeciwkrzepliwe, antykoagulanty i leki przeciwpłytkowe, jak np. heparyna, warfaryna czy aspiryna. Stosowanie tych leków równolegle z Defibrotide może zwiększyć ryzyko krwawienia.
Defibrotide - skutki uboczne
Najczęściej występujące skutki uboczne leku zawierającego Defibrotide to krwawienie, najczęściej z przewodu pokarmowego i lokalizacji wstrzyknięcia leku. Mogą wystąpić również nieżyt nosa, krwiomocz czy krwawienia z pochwy. Mniej często mogą wystąpić np. zakrzepica żył, anemia czy niedociśnienie. Zawsze zwracaj uwagę na niepokojące objawy i skonsultuj je z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
80 mg/ml - 10 fiolek 2,5 ml
Lek przeciwzakrzepowy. Defibrotyd jest mieszaniną oligonukleotydów o działaniu przeciwzakrzepowym, fibrynolitycznym, przeciwadhezyjnym oraz przeciwzapalnym. Mechanizm działania defibrotydu jest wieloc...