Cyclophosphamide
Cyclophosphamide - wskazania
Cyclophosphamide jest stosowany jako lek przeciwnowotworowy w różnych formach nowotworów, takich jak białaczki, choroby Hodgkina, nie-Hodgkina, raki piersi i płuc, oraz w niektóre rzadkie choroby takie jak toczeń rumieniowaty układowy i schorzenia nerek. Przede wszystkim jest wykorzystywany w kombinowanej chemioterapii, co pozwala na zwiększenie skuteczności leczenia i ograniczenie toksyczności leku do minimum.
Cyclophosphamide - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Cyclophosphamide jest bardzo indywidualne i zależne od specyfiki choroby, stanu pacjenta i rodzaju terapii stosowanej. Lek jest dostępny w postaci tabletek do stosowania doustnego oraz do podania dożylnego. Dawkowanie jest ściśle nadzorowane przez lekarza prowadzącego, który dostosowuje go do bieżących potrzeb pacjenta. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza i nie przerywać terapii bez jego wiedzy.
Cyclophosphamide - przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania leku to nadwrażliwość na cyklofosfamid lub pochodne ipofosfamidu, ciąża, karmienie piersią oraz ciężka niewydolność szpiku kostnego. W przypadku stosowania leku przez kobiety, należy zastosować skuteczną metodę antykoncepcji, ponieważ lek wykazuje działanie teratogenne i mutagenne.
Cyclophosphamide - interakcje z lekami
Interakcje Cyclophosphamide z innymi lekami mogą wpływać na skuteczność leku i nasilenie efektów ubocznych. Istotne interakcje mogą wystąpić podczas stosowania leku wraz z przeciwciałami monoklonalnymi, warfaryną, Chloramphenicolem, fenobarbitalem, Fenytoiną. Wszystkie interakcje lekowe powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.
Cyclophosphamide – skutki uboczne
Skutki uboczne Cyclophosphamide mogą obejmować nudności i wymioty, biegunkę, ból i owrzodzenia w jamie ustnej, niewydolność szpiku, zmiany w barwie skóry, podatność na infekcje oraz niewydolność płuc. U niektórych pacjentów mogą wystąpić też zmniejszenie liczby leukocytów i trombocytów. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych zawsze należy skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
200 mg - 1 fiolka
Lek cytostatyczny z grupy oksazafosforyn, chemicznie spokrewniony z iperytem azotowym. Cyklofosfamid jest nieaktywny in vitro i ulega aktywacji w wyniku działania enzymów mikrosomalnych wątroby...
50 mg - 50 szt.
Lek cytostatyczny z grupy oksazafosforyn, chemicznie spokrewniony z iperytem azotowym. Cyklofosfamid jest nieaktywny in vitro i ulega aktywacji w wyniku działania enzymów mikrosomalnych wątroby...