PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Crizotinib

Crizotinib - wskazania

Crizotinib to inhibitor kinazy białkowej, wykorzystywany w terapii ukierunkowanej na leczenie niektórych typów raka płuc - niedrobnokomórkowego raka płuc (NSCLC). Jest szczególnie skuteczny u pacjentów, u których stwierdzono obecność tzw. rearanżacji genu ALK (kinaza limfoproliferacyjna anaplastyczna) lub ROS1 (receptor kinazy tyrozynowej). Lek ten hamuje aktywność anormalnych enzymów produkowanych przez te mutacje genetyczne, co prowadzi do zahamowania wzrostu i podziału komórek nowotworowych.

Crizotinib - jak stosować, dawkowanie

Crizotinib jest doustnym lekiem, zaleca się przyjmowanie go raz lub dwa razy dziennie, w dawce zazwyczaj wynoszącej 250mg, ze szczególną uwagą na półgodzinną przerwę przed lub po jedzeniu. Dawkę i schemat leczenia ustala lekarz, biorąc pod uwagę stan pacjenta i odpowiedź na terapię. Powiadamiaj lekarza o wszelkich zmianach, takich jak nasilenie skutków ubocznych lub progresja choroby, bez samodzielnego modyfikowania dawki.

Crizotinib - przeciwwskazania

Crizotinib nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na którykolwiek składnik leku, kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią, ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu lub dziecka. Również osoby z ciężkimi chorobami wątroby i nerek powinny zwrócić szczególną uwagę na swoją terapię. Crizotinib również może wpływać negatywnie na wzrok. Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem oznak toksycznego działania leku.

Crizotinib - interakcje z lekami

Interakcje farmakokinetyczne z innymi lekami mogą wystąpić w przypadku crizotinibu ze względu na metabolizm leku przez enzymy CYP3A. Leki takie jak ketokonazol, itrakonazol czy klaritromycyna mogą zwiększać ekspozycję na crizotinib. Leki indukujące CYP3A, takie jak rifampicyna czy fenytoina, mogą zmniejszać ekspozycję.

Crizotinib – skutki uboczne

Po zastosowaniu crizotinibu mogą wystąpić różne skutki uboczne, które u różnych pacjentów mogą mieć różne nasilenie. Najczęstsze z nich to nudności, wymioty, biegunka, obrzęki, zmęczenie oraz nieprawidłowe wyniki testów funkcji wątroby. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku niewydolności wątroby, jako że crizotinib jest metabolizowany przez wątrobę. Inne możliwe skutki uboczne to zaburzenia widzenia, jak podwójne widzenie, ból oczu, problemy z kierowaniem ruchem oczu czy łzawienie.

Leki zawierające tę substancję

kaps. twarde
200 mg - 60 szt.

Selektywny drobnocząsteczkowy inhibitor receptora kinazy tyrozynowej ALK (RTK) i jego wariantów onkogennych (tj. fuzji ALK i wybranych mutacji ALK). Kryzotynib jest także inhibitorem RTK receptora czy...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl