Clopamide
Clopamide - wskazania
Clopamide jest składnikiem czynnym w niektórych lekach stosowanych w terapii przeciwnadciśnieniowej. Główne wskazania do stosowania to zarządzanie nadciśnieniem tętniczym i obrzękiem związanym z niewydolnością serca. Działa, hamując reabsorpcję sodu i chlorków w nerkach, co prowadzi do zwiększenia produkcji moczu. Ten efekt diuretyczny pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze. Stosowanie Clopamidu powinno być zawsze nadzorowane przez lekarza.
Clopamide – jak stosować, dawkowanie
Dawkę Clopamidu oraz częstotliwość jego stosowania ustala lekarz. Zazwyczaj dawka początkowa to 5 mg raz na dobę, którą można zwiększyć do 10 mg raz na dobę w przypadku niewystarczającej kontroli ciśnienia tętniczego. Lek należy przyjmować rano, ze względu na diuretyczne działanie. Należy pamiętać o regularnym monitorowaniu ciśnienia tętniczego oraz o badaniach kontrolnych mających na celu sprawdzanie funkcji nerek i wątroby.
Clopamide - przeciwwskazania
Lek z Clopamidem jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby, a także u osób uczulonych na tę substancję. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu u pacjentów z cukrzycą lub u osób z zaburzeniami równowagi elektrolitowej. Lek ten nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, chyba że zaleci to lekarz.
Clopamide - interakcje z lekami
Clopamide może interakcjiować z innymi lekami, więc istotne jest informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. W szczególności należy zadbać o informowanie lekarza o przyjmowaniu leków przeciwcukrzycowych, innych leków przeciwnadciśnieniowych, kortykosteroidów oraz leków zawierających lit.
Clopamide - skutki uboczne
Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych Clopamidu wymienia się nudności, wymioty, biegunkę i bóle głowy. Może również wystąpić zmniejszenie stężenia potasu w surowicy, a u osób z cukrzycą może nasilać się utrata glukozy z moczem. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, takich jak wysypka, utrata apetytu, żółtaczka, nieregularny rytm serca lub świszczący oddech, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
20 mg - 20 szt.
Heterocykliczny, tiazydopodobny środek moczopędny. Hamuje wchłanianie zwrotne chloru i sodu w kanalikach nerkowych, co powoduje zwiększone wydalanie wody przez nerki. Działanie moczopędne pojawia się...
, ,
5 mg+0,5 mg+0,1 mg - 20 szt.
Preparat łączy w sobie działanie 3 substancji obniżających ciśnienie tętnicze krwi: rezerpiny, klopamidu i dihydroergokrystyny. Rezerpina wykazuje działanie neuroleptyczne i hipotensyjne. Powoduje wyp...