PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Cladribine

Cladribine - wskazania

Cladribine to substancja czynna z grupy cytostatyków stosowana głównie w leczeniu schorzeń hematologicznych, na przykład w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej oraz rzadkiego rodzaju białaczki - białaczki włochatokomórkowej. Dodatkowo, cladribine stosuje się w terapii niektórych postaci stwardnienia rozsianego. Ze względu na swoje silne działanie przeciwnowotworowe, stosowanie tego leku wymaga szczególnej uwagi i kontroli medycznej.

Cladribine - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Cladribine jest ustalane indywidualnie przez lekarza, który bierze pod uwagę m.in. stan kliniczny pacjenta, powierzchnię ciała i rodzaj choroby. Zazwyczaj substancja jest podawana w formie wlewu dożylnego. W przypadku niektórych schorzeń, m.in. stwardnienia rozsianego, cladribine jest dostępna również w formie tabletek do przyjmowania doustnego. Pamiętaj, że rygorystyczne przestrzeganie zaleceń lekarza w zakresie dawkowania i schematu leczenia ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii.

Cladribine - przeciwwskazania

Stosowanie Cladribine jest przeciwwskazane podczas ciąży i karmienia piersią ze względu na potencjalne ryzyko szkodliwego wpływu na płód lub dziecko. Dodatkowo, substancja ta jest przeciwwskazana u osób z ciężkim uszkodzeniem wątroby, nerek lub układu krwiotwórczego. Przed rozpoczęciem leczenia zawsze należy zgłosić lekarzowi obecność wszelkich innych chorób towarzyszących.

Cladribine - interakcje z lekami

Cladribine może wchodzić w interakcje z innymi lekami, szczególnie z innymi cytostatykami, lekami stosowanymi w leczeniu chorób autoimmunologicznych, a także z lekami wpływającymi na funkcjonowanie układu immunologicznego. Przed rozpoczęciem terapii cladribine należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty.

Cladribine - skutki uboczne

Najczęściej zgłaszane skutki uboczne po zastosowaniu cladribine to: niedokrwistość, neutropenia, leukopenia, trombocytopenia, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zmęczenie oraz reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia dowolnych niepokojących objawów po zastosowaniu leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do inf.
10 mg/10 ml - fiolka 10 ml

Cytostatyk z grupy antymetabolitów - antagonista deoksyadenozyny. Kladrybina (2-chlorodeoksyadenozyna) otrzymana jest przez zastąpienie w pierścieniu purynowym wodoru atomem chloru. Wskutek tego cząst...

tabl.
10 mg - 1 szt.

5'-Kladrybina jest nukleozydowym analogiem deoksyadenozyny. Podstawienie chloru w pierścieniu purynowym chroni kladrybinę przed rozkładem przez deaminazę adenozynową, wydłużając czas przebywania...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl